Paška: „Slováci tu za minimálne mzdy produkujú kapitál a zvyšujú životnú úroveň pre západné krajiny“ (Video)

Jaroslav Paška: Závažný problém Európskej únie odhalila rozsiahla analýza francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho (zverejnenej 16. januára 2018 v denníku Le Mond), preukazujúca dlhodobé doplácanie nových štátov EÚ na aktuálne nastavenie hospodárskych pravidiel Únie. Thomas Piketty, ktorý je Direktorom a odborným garantom univerzity L´ École des hautes études en sciences sociales v Paríži, poukázal na pretrvávajúci, systematický transfer kapitálu z nových štátov EÚ, ktorý je využívaný na zvyšovanie bohatstva a životnej úrovne materských štátov investorov.

ROBÍME NA BOHATÉ ŠTÁTY EÚ

ROBÍME NA BOHATÉ ŠTÁTY EÚZávažný problém Európskej únie odhalila rozsiahla analýza francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho (zverejnenej 16. januára 2018 v denníku Le Mond), preukazujúca dlhodobé doplácanie nových štátov EÚ na aktuálne nastavenie hospodárskych pravidiel Únie. Thomas Piketty, ktorý je Direktorom a odborným garantom univerzity L´ École des hautes études en sciences sociales v Paríži, poukázal na pretrvávajúci, systematický transfer kapitálu z nových štátov EÚ, ktorý je využívaný na zvyšovanie bohatstva a životnej úrovne materských štátov investorov. Piketty vyhodnotením finančných transferov medzi štátmi V4 a starými krajinami EÚ v rokoch 2010 až 2016 zistil, že priemerný ročný odliv ziskov a príjmov z majetku európskych firiem zo Slovenska predstavoval v priemere 4,2% HDP (4,7% z Poľska, 7,2% z Maďarska, 7,6% a z Čiech), čo zodpovedajúco znížilo národný príjem týchto štátov a zvýšilo bohatstvo krajín investorov. Jednoduchšie povedané, nízke mzdy zamestnancov vo východoeurópskom regióne, pracujúcich v automobilkách, obchodných reťazcoch, bankách, telekomunikačných službách, poisťovniach, … generujú európskym investorom vysoké zisky, ktoré si vyvezú a zdania v svojich krajinách. Peniaze a hodnoty vytvorené prácou našich ľudí štáty investorov využívajú na zlepšenie kvality svojho zdravotníctva, školstva, či zlepšenia sociálnej starostlivosti. Zahraniční investori a ich materské štáty takto ochudobnia Slovensko a našich občanov o cca štyri miliardy EUR ročne, z čoho jedna celá miliarda EUR ročne by mohla byť, pri férovom nastavení pravidiel, priamo použitá na zlepšenie kvality nášho zdravotníctva, školstva, či zlepšenia sociálnej starostlivosti u nás. Piketty tiež upozornil, že pri takto neo-koloniálne nastavených mechanizmoch finančných transferov v EÚ budú bohaté krajiny Únie stále viac bohatnúť a my chudobnieť, pretože naši zamestnanci v ich firmách na Slovensku pri tomto nastavení nútene pracujú aj na zvyšovanie životnej úrovne Nemcov, Francúzov a iných starých štátov EÚ.Pri uvedenej schéme kapitálových transferov v EÚ nám v podstate Európske fondy len dočasne kompenzujú finančné objemy, o ktoré nás európsky investori oberajú a ktoré do európskeho rozpočtu odvádzame. Po skončení začínajúceho rozpočtového obdobia EÚ, by sme tak na svoje členstvo v EÚ už len doplácali a doplácali… Je preto najvyšší čas, pustiť sa po eurovoľbách do tvrdých rokovaní s bohatými štátmi EÚ o rýchlom narovnaní neprijateľných mechanizmov fungovania kapitálových transferov Únie. Z relácie "V politike", TA3, dňa 5.5.2019:https://www.ta3.com/clanok/1154268/pellegriniho-cesta-za-trumpom-co-nam-spolocna-europa-dala-a-vzala.html

Uverejnil používateľ Jaroslav Paška Pondelok 6. mája 2019

Piketty vyhodnotením finančných transferov medzi štátmi V4 a starými krajinami EÚ v rokoch 2010 až 2016 zistil, že priemerný ročný odliv ziskov a príjmov z majetku európskych firiem zo Slovenska predstavoval v priemere 4,2% HDP (4,7% z Poľska, 7,2% z Maďarska, 7,6% a z Čiech), čo zodpovedajúco znížilo národný príjem týchto štátov a zvýšilo bohatstvo krajín investorov.

Jednoduchšie povedané, nízke mzdy zamestnancov vo východoeurópskom regióne, pracujúcich v automobilkách, obchodných reťazcoch, bankách, telekomunikačných službách, poisťovniach, … generujú európskym investorom vysoké zisky, ktoré si vyvezú a zdania v svojich krajinách.

Peniaze a hodnoty vytvorené prácou našich ľudí štáty investorov využívajú na zlepšenie kvality svojho zdravotníctva, školstva, či zlepšenia sociálnej starostlivosti.

Zahraniční investori a ich materské štáty takto ochudobnia Slovensko a našich občanov o cca štyri miliardy EUR ročne, z čoho jedna celá miliarda EUR ročne by mohla byť, pri férovom nastavení pravidiel, priamo použitá na zlepšenie kvality nášho zdravotníctva, školstva, či zlepšenia sociálnej starostlivosti u nás.

Piketty tiež upozornil, že pri takto neo-koloniálne nastavených mechanizmoch finančných transferov v EÚ budú bohaté krajiny Únie stále viac bohatnúť a my chudobnieť, pretože naši zamestnanci v ich firmách na Slovensku pri tomto nastavení nútene pracujú aj na zvyšovanie životnej úrovne Nemcov, Francúzov a iných starých štátov EÚ.

Pri uvedenej schéme kapitálových transferov v EÚ nám v podstate Európske fondy len dočasne kompenzujú finančné objemy, o ktoré nás európsky investori oberajú a ktoré do európskeho rozpočtu odvádzame. Po skončení začínajúceho rozpočtového obdobia EÚ, by sme tak na svoje členstvo v EÚ už len doplácali a doplácali…

Je preto najvyšší čas, pustiť sa po eurovoľbách do tvrdých rokovaní s bohatými štátmi EÚ o rýchlom narovnaní neprijateľných mechanizmov fungovania kapitálových transferov Únie.

One Reply to “Paška: „Slováci tu za minimálne mzdy produkujú kapitál a zvyšujú životnú úroveň pre západné krajiny“ (Video)”

  1. Všetky vlády po prevrate zdôrazňovali,že sem potrebujeme pritiahnúť investorov. My sme ale nepotrebovali investorov ale iba ich technológie.Väčšina podnikov mohla fungovať ďalej,kde by časť majetku vlastnil štát./Investor by si nemohol vyskakovať/. Keď sa ale všetko divokou cestou rozkradlo a hospodársky systém zdravého rozumu nahradila hrabivosť jednotlivcov ,tak sme dopadli ako dopadli. Na každom poste ,kde mali sedieť len a len odborníci ,sedia buď zapredanci politických štruktúr alebo jednoducho povedané zlodeji. Nie nikdy nedosiahneme úroveň západných krajín.To by musel ísť západ naschvál do zadu. Iba ak by ďalšie húfy prisťahovalcov stiahli západné krajiny ku dnu.Ako ekonomicky tak sociálne .Ale takých susedov nechcem ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *