Zo sveta

Pár dní po vakcíne Pfizer umrel zdravý doktor

V americkom Miami zomrel doktor Gregory Michael, ktorý bol zdravým mužom a dlhoročným pôrodníkom. Jeho smrť však nebola definitívne spojená s vakcínou, ale je to medzi skúmanými možnosťami. Na sociálnej sieti o tom informovala jeho manželka a o prípade informoval aj web CNN.

Doktor a pôrodník Michael bol 18. decembra očkovaní proti koronavírusu vakcínou Pfizer a BioNTech, ktorú máme aj na Slovensku. O tri dni na to začal podľa jeho ženy pociťovať silnú reakciu v podobe petéchií (drobných krvných výronov) na rukách a nohách, informuje portál Hlavné Správy.

Po krvných testoch u muža zistili diagnózu trombocytopénia, čo znamenalo, že počet krvných doštičiek v jeho tele bol na úrovni nula. Bežná hodnota je pri tom od 150 do 450-tisíc doštičiek na mikroliter krvi.

Doktora prijali na Jednotke intenzívnej starostlivosti a dva týždne sa snažili počet jeho krvných doštičiek zvýšiť. To sa im nepodarilo a na chýbajúce krvné doštičky doktor umrel.

Prípadu sa už venuje aj Americké centrum pre kontrolu prevencii chorôb (CDC). Podľa ich slov sú si „vedomí údajného úmrtia jednotlivca, ktorý bol zaočkovaný vakcínou proti koronavírusu od Pfizer-BioNTech asi dva týždne pred smrťou,“ uviedla v stredu hovorkyňa CDC.

„CDC vyhodnotí situáciu, keď bude mať k dispozícii viac informácií, a poskytne včasné informácie o zisteniach a potrebných opatreniach,“ uvádza hovorkyňa vo vyhlásení.

K celej situácii sa vyjadrila aj firma Pfizer, ktorá si je úmrtia doktora vedomá. „Aktívne vyšetrujeme tento prípad, ale momentálne neveríme, že existuje nejaké priame spojenie s vakcínou,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Podľa ich slov sa zatiaľ nevyskytli žiadne podobné nežiaduce účinky, a preto úmrtie doktora Michaela nespájajú s podaním vakcíny. „Je dôležité poznamenať, že závažné nežiaduce udalosti vrátane úmrtí, ktoré nesúvisia s vakcínou, sa bohužiaľ pravdepodobne vyskytnú v podobnej miere ako v bežnej populácii“, potvrdili pre portál CNN.