Zo sveta

Pápež tvrdí, že migrantom máme otvoriť dvere a nasťahovať ich do prázdnych európskych miest

Pápež František vyhlásil, že je „kresťanskou povinnosťou“ vítať migrantov a trvá na tom, aby im boli dvere skôr otvorené, než zatvorené.

V rozsiahlom rozhovore, ktorý zverejnil taliansky denník La Stampa, pápež odpovedal na niekoľko otázok o prisťahovalectve a zopakoval svoje presvedčenie, že kresťania musia byť na strane otvorených dverí.

„Mali by sa dodržiavať kritériá,“ povedal pápež, medzi ktorými je prvé, „prijať, čo je tiež kresťanská a evanjelická povinnosť. Dvere musia byť otvorené, nie zavreté.“

Mnohí v Taliansku pochopili pápežove slová, ktoré sa aspoň čiastočne týkajú politiky ministra vnútra Mattea Salviniho, ktorý sa uchádzal o úrad v kampani s prísľubmi obmedzujúcimi nelegálnu masovú migráciu. Aj keď rozhodnutie pána Salviniho o uzavretí prístavov migrantom značne znížilo úmrtia migrantov na mori, Salvini čelí tvrdej kritike zo strany talianskej katolíckej hierarchie.

„Druhé: sprevádzať,“ pokračoval pápež. „Tretie: propagovať. Štvrté: integrovať. Zároveň musia vlády premýšľať a konať uvážlivo, čo je cnosť vlád. Sú to poverené osoby vo vedení, aby porozmýšľali o tom, koľko migrantov môžu prijať „.

Na otázku, čo by sa malo robiť v prípade, že počet migrantov presiahne schopnosť krajiny ich prijať, pápež vyzval na dialóg a „kreativite“.

„Situáciu možno vyriešiť dialógom s ostatnými krajinami. Niektoré štáty potrebujú ľudí, napríklad pre poľnohospodárstvo. Videl som to nedávno v situácii núdze, niečo také sa stalo: to mi dáva nádej. „

Spoločne s tým pápež navrhol, že je tu tiež potrebná „kreativita“.

„Napríklad mi bolo povedané, že v európskej krajine existujú poloprázdna mesta kvôli demografickému poklesu. Mohli by sa tam presťahovať niektoré komunity migrantov, čo by okrem iného mohlo oživiť ekonomiku oblasti, „uviedol.

Pápež František zdôraznil: „Nikdy nezabúdajte najdôležitejšie právo všetkých: právo na život. Prisťahovalci sem prichádzajú predovšetkým preto, aby unikli vojne alebo hladu, zo Stredného východu a Afriky. „

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *