Pápež tvrdí, že migrantom máme otvoriť dvere a nasťahovať ich do prázdnych európskych miest - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Pápež tvrdí, že migrantom máme otvoriť dvere a nasťahovať ich do prázdnych európskych miest

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Pápež František vyhlásil, že je “kresťanskou povinnosťou” vítať migrantov a trvá na tom, aby im boli dvere skôr otvorené, než zatvorené.

V rozsiahlom rozhovore, ktorý zverejnil taliansky denník La Stampa, pápež odpovedal na niekoľko otázok o prisťahovalectve a zopakoval svoje presvedčenie, že kresťania musia byť na strane otvorených dverí.

“Mali by sa dodržiavať kritériá,” povedal pápež, medzi ktorými je prvé, “prijať, čo je tiež kresťanská a evanjelická povinnosť. Dvere musia byť otvorené, nie zavreté.”

Mnohí v Taliansku pochopili pápežove slová, ktoré sa aspoň čiastočne týkajú politiky ministra vnútra Mattea Salviniho, ktorý sa uchádzal o úrad v kampani s prísľubmi obmedzujúcimi nelegálnu masovú migráciu. Aj keď rozhodnutie pána Salviniho o uzavretí prístavov migrantom značne znížilo úmrtia migrantov na mori, Salvini čelí tvrdej kritike zo strany talianskej katolíckej hierarchie.

“Druhé: sprevádzať,” pokračoval pápež. “Tretie: propagovať. Štvrté: integrovať. Zároveň musia vlády premýšľať a konať uvážlivo, čo je cnosť vlád. Sú to poverené osoby vo vedení, aby porozmýšľali o tom, koľko migrantov môžu prijať “.

Na otázku, čo by sa malo robiť v prípade, že počet migrantov presiahne schopnosť krajiny ich prijať, pápež vyzval na dialóg a “kreativite”.

“Situáciu možno vyriešiť dialógom s ostatnými krajinami. Niektoré štáty potrebujú ľudí, napríklad pre poľnohospodárstvo. Videl som to nedávno v situácii núdze, niečo také sa stalo: to mi dáva nádej. “

Spoločne s tým pápež navrhol, že je tu tiež potrebná “kreativita”.

“Napríklad mi bolo povedané, že v európskej krajine existujú poloprázdna mesta kvôli demografickému poklesu. Mohli by sa tam presťahovať niektoré komunity migrantov, čo by okrem iného mohlo oživiť ekonomiku oblasti, “uviedol.

Pápež František zdôraznil: “Nikdy nezabúdajte najdôležitejšie právo všetkých: právo na život. Prisťahovalci sem prichádzajú predovšetkým preto, aby unikli vojne alebo hladu, zo Stredného východu a Afriky. “

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *