Zo sveta

Pápež hovoril a chválil Putinove slová. Myslel si, že to povedala Merkelová

Vnucovanie demokracie a zasahovanie zvonka, čo je v rozpore s tradíciami národov, musí skončiť, povedal pápež František v rozhovore pre španielsku rozhlasovú stanicu COPE, pričom si pomýlil autora tejto vety a pripísal ju nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, a nie ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Na otázku o novej politickej mape, ktorá sa v Afganistane utvára potom, čo sa Spojené štáty a ich spojenci po dvadsiatich rokoch vojny stiahli z krajiny ovládanej Talibanom *, odpovedal pápež citátom, ktorý pripísal nemeckej kancelárke, ktorú označil za „jednu z najväčších politických osobností sveta „.

„Preložíme, dúfam, že preklad je správny. Je nutné skoncovať s nezodpovednou politikou zasahovania zvonku a budovaním demokracie v iných krajinách, bez toho aby sme brali do úvahy tradície tamojších národov, „povedal pápež František, keď odpovedal na otázku o situácii v Afganistane. Slová označil za „múdre“ a prisudzoval ich nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.

Tieto slová ale v skutočnosti predniesol na tlačovej konferencii po stretnutí s Merkelovou v Moskve Vladimir Putin. Počas schôdzky 20. augusta Putin ostro kritizoval Západ kvôli Afganistanu a povedal, že rýchly útok Talibanu v krajine ukázal márnosť západných pokusov presadiť vlastnú víziu demokracie. Merkelová medzitým vyzvala Rusko, aby využilo svoje kontakty s Talibanom na to, aby nechalo afganskych občanov, ktorí pomohli Nemecku, opustiť Afganistan.