adplus-dvertising

Otvárajú sa obchody v nedeľu, ale rúšok sa zbavíme možno po vakcíne

Uvoľňujú sa ďalšie opatrenia spojené s pandémiou koronavírusu. Od soboty 6:00 ráno sa otvárajú hranice so susedným Poľskom. Zároveň sa od 1.júla umožní na hromadných podujatiach, kde je možné šachovnicové sedenie, účasť aj nad 1 000 osôb s tým, že celková kapacita nebude naplnená na viac ako 50 %. Uviedol to na piatkovej tlačovej konferencii premiér Igor Matovič.

Zrušil sa aj povinný sanitárny deň v nedeľu a zákaz predaja v nedeľu. Od soboty taktiež platí, že prevádzky, ktoré museli doteraz viesť evidenciu zákazníkov a uchovávať zoznam 30 dní, túto povinnosť mať nebudú.

Rúšok sa ale tak ľahko nezbavíme

Premiér a šéfka Ústavu verejného zdravotníctva odpovedali v tejto téme zamietavo.

Prof. MUDr. Henrieta Hudečková, PhD., MPH., vedúca Ústavu verejného zdravotníctva JLF UK uviedla, že občania SR sa rúška tak skoro nezbavia.

„My dnes tie opatrenia, ktoré máme – nosenie rúšok v čase, keď to máme nadefinované, osobná hygiena, respiračná hygiena, dezinfekcia prostredia a dodržiavanie tých sociálno-dištančných vzdialeností – to sú naše súčasné zbrane.

„Ja myslím, že toho rúška sa tak ľahko nezbavíme. To je na niekoľko rokov a možno, že aj doživotne, ťažko povedať.“ Hudečková uviedla, že je tu jedna šanca, ktorú vidí v prípade zavedenia očkovania.

„Očkovacia látka sa pripravuje. Viac ako 30 firiem sa pustilo do toho… Sú rôzne typy tých vakcín ktoré sa vyvíjajú, ale čo je dôležité, aby boli bezpečné a aby boli účinné. Čiže, niektoré klinické skúšky už začali, niektoré tie fázy, ale to, čo je tam dôležité je, že hľadá sa aj spôsob výroby, aby sa vyrábala v miliardách. To znamená, že keď bude po klinických skúškach, aby bola čo najviac k dispozícii. Možno ste zachytili, najskôr ju môžeme očakávať presne o rok – čiže 12 až 18 mesiacov po tom, ako bol potvrdený pôvodca nákazy. Iné vakcíny sa vyvíjali desaťročia, dvadsaťročia. Aká bude účinná, to uvidíme.“

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.