OSN žaluje Holandsko, vraj je islamofóbne pretože zakázalo burky

Holandský zákaz nosenia tvárových odevov, ako je moslimská burka, ktorý vstúpil do platnosti v auguste, nemá v tolerantnej spoločnosti „miesto“, uviedol v pondelok zástupca OSN.

Tendayi Achiume, osobitný spravodajca OSN pre rasizmus, vyhlásil, že holandský zákaz nosenia tvárových odevov, ako je burka, odráža „rastúcu islamofóbiu“ v Holandsku.

Holandský zákaz nadobudol účinnosť v auguste tohto roku. Tento zákon zakazuje nosenie odevov zakrývajúcich tvár ako vo verejných budovách, tak aj v doprave. „Odteraz je zakázané nosenie odevov zakrývajúcich tvár vo vzdelávacích zariadeniach, verejných inštitúciách a budovách, v nemocniciach a verejnej doprave,“ uviedlo holandské ministerstvo vnútra vo vyhlásení, ktoré uviedla AFP. Nedodržanie zákona môže byť pokutované až 150€.

Dánsko zakázalo burku v roku 2018, Rakúsko v roku 2017, Bulharsko a Lotyšsko v roku 2016 a Belgicko už v roku 2011. V rámci Európy existujú tiež čiastočné a regionálne zákazy v Taliansku, Nórsku, Švajčiarsku a Španielsku.

Hoci je burka v stále viacerých štátoch zakazovaná, predstaviteľ OSN sa teraz obracia na Holandsko. „Tento zákon nemá miesto v spoločnosti, ktorá sa pýši presadzovaním rodovej rovnosti,“ uviedol Achiume v pondelkovej správe. „Tento zákon cielia na moslimské ženy,“ vyhlásil predstaviteľ OSN.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.