Orbán ostro odpovedal na obvinenia Junckera z xenofóbie a rasizmu a pripomenul mu Marxa

Maďarský premiér Viktor Orbán odpovedal na obvinenia predsedu Európskej komisie Jeana-Claude Junckera z rasizmu a spomenul si na jeho účasť na ceremónii venovanej Karlovi Marxovi. Dodal, že Juncker nemá právo poučovať iných o xenofóbii. Napísal o tom maďarský portál ATV.

Orbán odpovedal na komentár Junckera pre taliansku televíziu ohľadom nepriateľstva dvoch politikov. Predseda EK vtedy vyhlásil, že sa nezaujíma o to, že ho umiestnili na billboardy strany Fidesz s kritikou EÚ pred voľbami do Európskeho parlamentu. Vadí mu ale xenofóbia a nepriateľstvo Orbána voči cudzincom. Juncker tiež uviedol, že osobitný charakter nacionalizmu Orbána a ignorovanie ostatných vedie k vojne.

Vo svojej odpovedi maďarský premiér vyhlásil: „Ten, kto predstavil sochu Marxa, by nemal nikoho poučovať o xenofóbii.“ Navyše poznamenal, že práve Karl Marx bol majstrom xenofóbie.

Orbán má na mysli slávnostný ceremoniál na počesť 200. narodenia Karla Marxa. Tejto udalosti sa zúčastnil predseda EK minulý rok v máji v nemeckom Trieri, a dokonca slávnostne otvoril bronzový pomník filozofovi, ktorý darovala Čína. Orbán nespresnil, aké výroky Marxa pokladá za xenofóbné, ale možno ide o postoj nemeckého filozofa o írskej migrácii do Anglicka na konci 19. storočia.

V minulosti sa strana Fidesz ocitla v konflikte s vysoko postavenými politikmi EÚ, keď v Maďarsku nechala nainštalovať billboardy, ktoré naznačovali, že EK a Juncker sú pod vplyvom miliardára Georgea Sorosa a jeho proimigračnej politiky. Nakoniec stredopravicová skupina v Európskom parlamente hlasovala za pozastavenie členstva Fidesz. Orbán vtedy vyhlásil, že politici v Bruseli žijú v bubline a vytvorili systém, ktorý úplne stratil zmysel pre realitu.

zdroj: cz.sputniknews.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.