Orbán neprijal delegáciu amerického Kongresu. Odišli sklamaní - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Orbán neprijal delegáciu amerického Kongresu. Odišli sklamaní

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Delegácia zložená z členov oboch komôr amerického Kongresu, ktorá tento týždeň navštívila Budapešť, vyjadrila znepokojenie nad tým, že vláda maďarského premiéra Viktora Orbána otvorila dvere ruskému vplyvu. Informovalo o tom vo štvrtok internetové vydanie maďarského ľavicového denníka Népszava, podľa ktorého americkú delegáciu Orbán neprijal.

„Spojené štáty aj naďalej podporujú snahy o posilnenie demokracie v Maďarsku. Počas pobytu v Budapešti sme absolvovali mnoho rozhovorov a sme sklamaní z toho, že sme sa nemohli stretnúť s premiérom Viktorom Orbánom.“ povedal Steny H. Hoyer vodca väčšiny v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu. „Vplyv oligarchov a členov strany na nezávislé inštitúcie, ako súdy a médiá, je v tejto krajine čoraz hrozivejší,“ píše  maďarský denník Népszava.

Denník pripomína, že osemčlenná americká delegácia sa v utorok na pôde veľvyslanectva USA v Budapešti stretla s predstaviteľmi občianskych organizácií, poslancami maďarského parlamentu a s nezávislými novinármi. Demokratický senátor Ben Cardin podotkol, že absolvované rozhovory objasnili mnohé oblasti. „Aj naďalej sa domnievame, že najlepším partnerom Spojených štátov a členských krajín NATO by bolo silné a demokratické Maďarsko. Je nám ľúto, že sme s Viktorom Orbánom nemohli hovoriť o opatreniach jeho vlády, ktoré podkopávajú základné piliere demokracie, ktoré otvorili dvere ruskému vplyvu a ktoré umožnili korupciu,“ dodal Cardin.

„Máme snahu pokračovať v spoločnej práci s maďarskými priateľmi, aby sme zabezpečili slobodu volieb, nezávislosť súdnictva a diverzifikáciu médií,“ povedal republikánsky kongresman Tom Cole.

Členov americkej delegácie počas pobytu v Budapešti prijal minister riadiaci úrad maďarskej vlády Gergely Gulyás a predseda zahraničného výboru parlamentu Zsolt Németh, uzatvára Népszava.

Ďakujeme, že čítate Magazín 1! Podporujete tak správy, ktoré sa v médiách hlavného prúdu ukazujú len zriedka. Každým zdieľaním našich článkov nás podporíte. Podporiť nás môžete aj finančne. Každé jedno euro nám pomôže rásť. IBAN:  SK2811000000008017035353

zdroj: hlavnydennik.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *