Odpustil Harabin Kotlebovi? Bude zakladať politickú stranu? (Rozhovor pre Parlametnelisty.sk) - MAGAZÍN 1
Slovensko

Odpustil Harabin Kotlebovi? Bude zakladať politickú stranu? (Rozhovor pre Parlametnelisty.sk)

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Neúspešný kandidát na post prezidenta Štefan Harabin v rozhovore pre ParlamentnéListy.sk uviedol, že podpora zo strany voličov vo svetle hrozieb masovej migrácie, trvalej okupácie vojskami cudzej mocnosti a rozvracania našej civilizácie je pre neho zaväzujúca.

Zuzana Čaputová by sama mala mať záujem, aby sa vyšetrili podozrenia z podvodov s voličskými preukazmi, hovorí pre ParlamentnéListy.sk neúspešný kandidát na post prezidenta Štefan Harabin. A prečo sa nedohodol pred voľbami s Marianom Kotlebom? „Rozdiel medzi nami je aj ten, že ja na rozdiel od predsedu ĽSNS nechcem, aby Slovensko vystúpilo z EÚ alebo NATO,“ dodáva.

Ako sa s odstupom času pozeráte na výsledky prezidentských volieb? Čo rozhodlo?

Viacero faktorov, ktoré však nepôsobili nejako živelne alebo samostatne. Boli riadené a profesionálne koordinované. Na jednej strane sa umelo vytvorila z neznámeho človeka osobnosť.

Na druhej strane vznikali politické dohody, čo a kto predstavuje riziko pre súčasný štátny a európsky establišment.

Dohodlo sa, čo treba urobiť, aby nepodplatiteľný človek nevyhral. Spolu s výdatnou podporou médií, moderátorov, finančných prostriedkov z fondov zo zahraničia, s premyslenou stratégiou podvodov s hlasovacími lístkami, financovaním viacerých rovnakých kandidátov a vzdávaním sa v prospech vybraného z toho istého košiara nakoniec presadili svoj výber.

Vo výsledku z môjho pohľadu sa voľby neuskutočnili v súlade so zákonom a boli výrazne nedovolene zmanipulované. 

To som sa chcel práve spýtať. Ako je to s vašimi sťažnosťami, ktoré ste podali na Ústavnom súde k prezidentským voľbám? Už viete, kedy by sa k ním mal súd vyjadriť?

V prvom rade mi dovoľte zdôrazniť, že som dlhoročný sudca, právnik, ktorý si ctí právo a spravodlivosť. Akékoľvek porušovanie zákonov, ak o nich viem, jednoducho nemôžem ignorovať.

Je to zásada, ktorou sa riadim celý môj život. Logickým krokom preto bolo, že po množstve dôveryhodných informácií o podvodoch som podal z pozície oprávnenej osoby neúspešného kandidáta podnet na Ústavný súd SR.

Moje podania sa týkajú najmä manipulácií s voličskými preukazmi, ale aj obchádzania zákona v otázke povoleného finančného limitu na prezidentskú kampaň.

Dlhodobo kritizujem spôsob voľby nových ústavných sudcov a to tak zo strany poslancov NR SR, ako aj zo strany prezidenta Kisku. Obe strany taktizujú a pritom nepostupujú plne v súlade s Ústavou SR. Navyše schválenie niektorých kandidátov za ústavných sudcov, ktorí predtým zjavne porušovali zákon, je nehoráznosť. Preto ani nemôžem ako profesionál a ani ako občan mať dôveru v rozhodovanie takto zloženého Ústavného súdu. 

Stále platí, že nebudete zakladať novú politickú stranu?

Podpora voličov, ktorí si rovnako ako ja uvedomujú hrozby v podobe masovej organizovanej ilegálnej migrácie, hrozbu trvalej okupácie vojskami cudzej mocnosti a rozvracania našej civilizácie, ma zaväzuje a ja ju nenechám bez odozvy.

Veď spolu s týmito voličmi chceme chrániť náš štát, naše rodiny a hodnoty. A nielen to. Chceme rozvíjať náš štát, chceme žiť v mieri, chceme mať vzdelanú mladú generáciu. A verím, že nás bude stále viac. Veľkou príležitosťou boli prezidentské voľby. Veľkou príležitosťou sú aj parlamentné voľby v budúcom roku. Predstavil som skoro celý svoj program, ako dosiahnuť naše ciele. Budem sa usilovať, aby sa stal realitou.

Nemal som v úmysle založiť politickú stranu alebo do niektorej vstúpiť. Ale vnímam realitu. Nie som naivný a ako som už povedal, nemyslím si, že Ústavný súd SR zruší výsledky zmanipulovaných prezidentských volieb.

Súčasne vnímam, že tlak na náš štát zo všetkých strán stále pokračuje. Pokračuje aj úmyselná devastácia našej mladej generácie a ožobračovanie obyvateľstva. Vyžaduje si to rázne konať. Aj tieto fakty nesporne ovplyvnia moje ďalšie rozhodnutia.

Váš vzťah s Marianom Kotlebom je výrazne sledovaný. Po prvom kole prezidentských volieb ste si nevedeli prísť na meno, vy ste ho obvinili, že do druhého kola posunul Šefčoviča, nakoniec ste pri druhom podaní na Ústavný súd k prezidentským voľbám použili aj argumenty, ktoré vám dodal predseda ĽSNS. Ako sa dnes na jeho kandidovanie pozeráte a na akej úrovni je vaša aktuálna spolupráca?

Ako každý iný občan Slovenska pri splnení zákonných podmienok, mal a má aj pán Kotleba plné právo kandidovať vo voľbách na post prezidenta republiky a aj v iných voľbách. To treba jednoducho rešpektovať.

Na rozdiel od pána Kotlebu, ja som bol občiansky kandidát, bez podpory nejakej politickej strany. Naše programy mali veľa spoločného, ale ja na rozdiel od pána Kotlebu nechcem, aby Slovensko teraz vystúpilo z EÚ alebo z NATO. Chcem však, aby tieto medzinárodné organizácie dodržiavali platné zmluvy a nesnažili sa členské štáty zbaviť ich štátnej suverenity.

Na rozdiel od pána Kotlebu, uznávam výsledky druhej svetovej vojny a nikdy som ho vo svojich vystúpeniach nenapadal. Myslím si, že pán Kotleba musel vedieť, že na posun do druhého kola prezidentských volieb nebude mať dostatočnú voličskú podporu. Nevyvodil z toho závery, preto považujem jeho konanie za významný príspevok k postupu kandidáta politickej strany Smer – SD do druhého kola.

Už ste mu odpustili, že neodstúpil pred prvým kolom a nevyužili ste teoreticky kumulovateľný potenciál? Vydiskutovali ste si to?

Som veľmi otvorený a principiálny človek. Preto nikdy neodmietam žiadne kontakty s ľuďmi, nezávisle od toho, aké politické názory zastávajú. Ak mám možnosť, vyberám si vzťahy s ľuďmi, ktorí majú pevný charakter. Ľudia, ktorí rozumejú dianiu okolo seba, sú veľmi cenní. Takí ľudia majú jasnú predstavu, čo chcú a ako to chcú dosiahnuť v prospech občanov a celej spoločnosti. Možno nie je správne jednoznačne hodnotiť niekoho iba na základe zopár faktov a osobných skúseností. Ale nie som presvedčený, že pán Kotleba patrí do tejto kategórie ľudí.
 
Čo si myslíte o zamietavom rozhodnutí Najvyššieho súdu SR k podnetu Generálnej prokuratúry SR na rozpustenie ĽSNS? Ako hodnotíte samotný návrh podania GR? Táto „aktivita“ prokuratúry priniesla efekt, ktorého sa obávali politológovia – preferencie ĽSNS stúpajú, v niektorých prieskumoch je to už druhá najsilnejšia strana. Išlo o politický idiotizmus, ako to nazval politický analytik Ján Baránek? 

Od začiatku, keď sa generálny prokurátor verejne chystal zničiť ĽSNS iba na základe toho, že dvaja členovia tejto strany boli vyšetrovaní z podozrenia zo spáchania trestného činu, mi bolo jasné, že tento funkcionár nepozná základné právne zásady. Takou je aj prezumpcia neviny a individuálna zodpovednosť. Celý návrh bol aj v ďalších častiach naivne postavený a jasne politicky motivovaný. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je preto správne. Odteraz nikto nesmie len tak beztrestne označovať túto politickú stranu, jej členov alebo jej voličov za fašistov.

Prieskumy verejnej mienky nie sú veľmi dôveryhodné, ale predpokladám, že strana ĽSNS môže po tomto rozsudku dokonca získať väčšiu podporu voličov. Aký bol preto skutočný politický cieľ podania generálneho prokurátora, nie je celkom jasné. Za veľmi príznačnú považujem prítomnosť ministra spravodlivosti Gábora Gála pred budovou súdu pri transparentoch o zastavení fašizmu. Je neprijateľné, aby sa minister spravodlivosti takýmto spôsobom verejne snažil ovplyvniť rozhodnutie súdu. Je to ďalší príklad nelichotivej reality a akútnej potreby veci na Slovensku naprávať.

Už ste deklarovali, že chcete ísť aj do budúcich prezidentských volieb 2024, budete sa snažiť, aby ste sa dohodli ešte skôr a nekandidovali obaja?

Budúce prezidentské voľby sú ešte príliš ďaleko. Moje vyjadrenie treba chápať tak, že o post prezidenta neprestávam mať záujem najmä preto, že mandát, ktorý môže prezident získať od občanov priamo, je veľmi silný. Vyjadruje širokú podporu a preto aj dáva prezidentovi osobitnú silu konať v záujme všetkých občanov z tej najvyššej pozície. Prezident naozaj môže vykonať veľa dobrého a dosiahnuť významné zmeny. Ak sa usilujete o dôveru občanov, je logické, že to nemôžete robiť pomocou politických obchodov o nejakej podpore. O akej nezávislosti by sa dalo hovoriť, ak by ste sa o podpore dohodli s politikmi?

Akým spôsobom chcete toto päťročné obdobie využiť?

Ako doteraz budem žiť aktívny a angažovaný život. Som sudca a svoje povolanie mám veľmi rád. Chcem byť produktívny vo všetkom, čo budem robiť, a naďalej naplno využívať moje vedomosti, profesionálne a životné skúsenosti.

Novou výzvou pre mňa je, že chcem pomáhať plniť tie ciele, ktoré som si postavil v mojej prezidentskej kampani. Pomáhať našej vlasti žiť v mieri a zdravo sa rozvíjať. Je to veľmi vážna a pre náš národ životne dôležitá vec. Budem sa tomu podľa svojich možností intenzívne venovať. V tejto súvislosti nevylučujem aj významnejšie zmeny vo svojom živote.

Dá sa poučiť z tohtoročných volieb? Ako napríklad chcete o päť rokov bojovať s médiami alebo aj niektorými inštitúciami, ktoré sa k vám stavali odmietavo a podozrievavo? 

Najvýznamnejším poučením pre mňa je fakt, že skutočne zanietený človek, ktorý venuje všetky svoje sily na prospech vlastného národa a štátu, dokáže byť úspešný. Nie sám, ale s podporou rovnako zanietených, zodpovedných a odhodlaných ľudí.

Preto vedomie, že väčšina našich občanov je vysoko morálne vyspelá a vie rozoznať, čo je dobré a čo je zlé, čo treba robiť, aby sme ako národ prežili a rozvíjali sa v mieri, mi dáva nesmiernu silu. Nebojím sa žiadnej novej výzvy.

Vaši voliči budú zrejme už vždy označovaní za antisystémových. Uráža vás to?

Nie. Ak pod systémom rozumieme korupciu na najvyšších miestach, riadené a systematické klamanie ľudí prostredníctvom médií, prenasledovanie slobody slova a ľudí, ktorí majú iný názor, plnenie príkazov a želaní iných mocností a politických elít v EÚ bez ohľadu na negatívne dôsledky na vlastný národ a vlastný štát, potom som určite antisystémový. Ale dovolím si povedať, že byť iba antisystémový je málo. Nestačí na nedostatky iba poukazovať. Treba ísť ďalej a usilovať sa nahradiť celý doterajší zvrátený stav novým, skutočne spravodlivým právnym štátom, ktorý si zaslúži dôveru občanov.

V sťažnostiach na Ústavný súd ste namietali, že víťazka prvého kola volieb Zuzana Čaputová obišla pri financovaní svojej volebnej kampane zákon o financovaní volebnej kampane „a to i v dôsledku kumulácie priamej podpory kandidáta Roberta Mistríka a tretích strán“. Ďalší podnet sa týka rozdielu medzi hlasmi odvolenými na voličské preukazy a počtom vydaných voličských preukazov. Podľa vás pokým nebudú prepočítané všetky hlasy vo voľbách, Zuzana Čaputová by nemala hovoriť, že je či bude prezidentkou Slovenska. Ktorej z týchto dvoch námietok veríte viac, že uspeje?

V jednej z vašich predchádzajúcich otázok som sa k tejto veci vyjadril. Môžem len zopakovať, že za závažnejšie považujem podvody s voličskými preukazmi. Odhalenie tohto podvodu je pritom jednoduché. Treba prepočítať hlasy. Napokon aj pani Čaputová by sama mala mať záujem na odstránení existujúcich relevantných a vážnych podozrení prepočítaním a porovnaním počtu vydaných voličských preukazov s počtom odovzdaných hlasov cestujúcimi voličmi, držiteľmi vydaných voličských preukazov.

Myslím si, že problémom je tvoriaci sa nový spolitizovaný Ústavný súd, ktorý sa na takýto krok jednoducho neodhodlá. A to je veľmi vážna vec. Veľmi vážne svedectvo o tom, že na Slovensku treba urobiť mnoho zmien.

Neobávate sa problému s voličskými preukazmi aj pri nadchádzajúcich eurovoľbách?

Samozrejme. Ak sa nepodarí tento podvod odsúdiť, je veľmi pravdepodobné, že protištátne sily sa opäť pokúsia ďalšie voľby protizákonne manipulovať. Nielen voľby do EP. Bolo by vhodné v tejto súvislosti upraviť príslušný zákon ešte pred našimi parlamentnými voľbami.

Ďalší podnet ste podali voči Zuzane Čaputovej. Tá podľa vás realizovala poskytovanie právnych služieb na živnostenské oprávnenie v rokoch 2005 až 2010, čo podľa vás nemohla robiť a ide o trestnú činnosť. Vyzývate generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a policajného prezidenta Milana Lučanského, aby konali ešte v čase, keď Zuzana Čaputová nemá imunitu a aby nedošlo k premlčaniu trestného stíhania. Čo sa v tomto podaní deje? Inaugurácia sa blíži.

O tom, ako postupujú orgány činné v trestnom konaní vo veci môjho podania, nemám informácie. Pozerám sa na veci zhora.

Nevzdávam sa svojej myšlienky vrátiť na Slovensko fungovanie práva. V tejto súvislosti, ako aj z vašej otázky vyplýva, viaceré postupy kandidátov na prezidenta neboli v súlade so zákonom.

V poslednom čase sa začalo súperiť o konzervatívnych voličov. Vznikla Kresťanská únia s europoslancami Záborskou a Škripekom, vznikla Kresťanská demokracia – život a prosperita Štefana Kuffu, túto cieľovku sa neúspešne snažil osloviť aj Maroš Šefčovič i ďalší kandidáti. Ako si vysvetľujete zrazu taký záujem o tohto voliča?

Veľkým nebezpečenstvom pre kresťanskú Európu je pokračujúce násilné osídľovanie ilegálnymi migrantmi z Afriky a Ázie. Ja som na tieto smrteľné riziká upozorňoval už dávno pred začatím kampane. Vtedy som bol zosmiešňovaný a len málokto tejto hrozbe venoval pozornosť. Politici však rýchlo zistili, že moje názory odhaľujúce pravdu v EÚ majú podporu širokej verejnosti a že tradičná rodina a naša morálka založená na kresťanských koreňoch je naozaj ohrozená umelo organizovane dovážanou moslimskou populáciou.

Som presvedčený, že ľudia vidia rozdiel medzi tým, ak niekto úprimne chráni naše kresťanské humánne hodnoty a medzi tým, ak sa niektorý kandidát snaží iba z vypočítavosti pôsobiť na city voličov. Problém tu však zostal a naše tradície a hodnoty sú stále veľmi vážne ohrozené.

Po odovzdaní petičných hárkov s podpismi pod svoju kandidatúru ste hovorili, že vaša kampaň bude najlacnejšou, aká kedy bola na Slovensku. Nakoniec stála 344-tisíc eur a kampane niektorých protikandidátov nestáli ani stotisíc. Ako to má vnímať váš volič?

Moja kampaň vzhľadom na to, aká bola intenzívna a priam nabitá cestovaním po Slovensku a stretnutiami s občanmi, bola naozaj veľmi lacná. Treba si uvedomiť, že ja som nemal peniaze od žiadneho sponzora ani zo zahraničia, bol som úplne bez bilbordov, nemal som podporu žiadnej politickej strany a všade som sa presúval sám.

V čase, keď som kampaň začínal, vedel som, že ak ju budem viesť takto, tak bude veľmi lacná, možno aj najlacnejšia práve pre už spomenuté obmedzenia oproti iným kandidátom. Možno niektorí kandidáti minuli menej, možno viedli kampaň menej intenzívne. Ale to nič nemení na výsledkoch, percentuálnom zisku voličskej podpory a na mojej snahe byť čo najefektívnejší.

Čo považujem za najdôležitejšie, je, že som v kampani ľuďom hovoril pravdu a ponúkal reálne riešenia akútnych problémov a hrozieb. Preto sa mi napriek nepriazni hlavných médií podarilo presvedčiť a spojiť skoro 310-tisíc odhodlaných voličov. To považujem za veľmi dôležité východisko pre našu budúcnosť.

O približne desať mesiacov nás čakajú parlamentné voľby a slovenská politická scéna je nestabilná. Strany ako Smer, Most-Híd či SaS oslabujú, kresťanskí politici sú rozdrobení, vznikajú nové konzervatívne strany, pravica zaznamenáva zmeny z dôvodu nástupu PS-Spolu, očakáva sa nová strana Andreja Kisku. Nebojíte sa roztrieštenosti v národnej rade či budúcej (ne)spolupráce medzi parlamentnými stranami?

Podľa môjho názoru sa po prezidentských voľbách mnoho otázok vyjasnilo. Potvrdilo sa, že aj prezidentské, ale aj parlamentné alebo regionálne voľby je možné umelo manipulovať v prospech niektorého kandidáta alebo politickej strany. Navyše politické manipulácie a zásahy prichádzajú aj zo zahraničia a z mimovládnych organizácií. To je, samozrejme, protizákonná činnosť v rozpore s demokratickými princípmi.

Ale treba s tým počítať. Súčasne sa potvrdzuje, že ľudia nechcú rozvrat spoločnosti, našej morálky, nechcú extrémne liberálne experimenty a sú ochotní spájať sa za zachovanie a ochranu rodiny, ktorá tvorí základ nášho suverénneho štátu. Práve preto, že vyplávalo na povrch veľa  pravdy, ktorá otvorila ľuďom oči, vytvoril sa skoro ideálny priestor na vznik novej politickej strany s jasným národným programom.

Ak sa podarí etablovať nový politický subjekt s reálnym splniteľným programom a spojiť ľudí pre jeho podporu, nikto z nás nemusí mať obavy o našu budúcnosť.

Zdroj: parlamentnelisty.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *