Odborný časopis The Lancet: Masové očkovanie ďalšími dávkami je zbytočné. Toto sú argumenty

Odborný medicínsky týždenník The Lancet publikoval článok, ktorý kritizuje masívne preočkovanie vakcínami proti koronavírusu. Uvádza sa, že odporúčania vydala medzinárodná skupina vedcov, vrátane zamestnancov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Aj keď sa v poslednej dobe veľa diskutuje o potrebe preočkovania proti koronavírusu, odborníci sa domnievajú, že sú súčasné vakcíny pomerne účinné a nie je tak v súčasnej chvíli naliehavo potrebná hromadná revakcinácia.

Okrem toho lekári poznamenali, že príliš skoré alebo časté podávanie opakovaných dávok liekov môže viesť k myokarditíde a ku vzniku tzv. Guillain-Barrého syndrómu (GBS), čo je závažné autoimunitné ochorenie postihujúce periférnu nervovú sústavu, zvyčajne vyvolanú akútnym infekčným procesom.

To sa podľa ich údajov týka ako vakcín mRNA (napríklad Pfizer a Moderna), tak prípravkov založených na adenovírusu, vrátane ruského Sputnika V.

V materiáli sa zároveň zdôrazňuje, že výhody primárneho očkovania proti ochoreniu covid-19 výrazne prevyšujú riziká nákazy koronavírusu.

Ďalej sa tiež uvádza, že pred odporúčaním ďalších dávok vakcín budú odborníci musieť vykonať príslušný výskum. Lekári tiež trvajú na tom, že by očkovacie prípravky mali byť dostupné po celom svete, pretože mnohí podľa nich stále nemajú prístup ani k základnému očkovaniu.