Odborníci radia Slovákom: Na Vianoce si dajte respirátory, zaočkujte sa a aj otestujte - MAGAZÍN 1
Slovensko

Odborníci radia Slovákom: Na Vianoce si dajte respirátory, zaočkujte sa a aj otestujte

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Odborníci radia Slovákom, ako majú prežiť tieto Vianoce. Vydali sedem odporúčaní, čo by sme mali robiť, aby sme zabránili šíreniu pandémii.

1. OČKOVANIE Očkovanie stále zostáva spoľahlivou ochranou pred ochorením COVID-19. Ani ono však pri variante omikron nedokáže dostatočne chrániť pred nakazením. Vedecké štúdie ale potvrdzujú, že vakcína aj naďalej predstavuje najlepšiu ochranu pred vážnym priebehom ochorenia, najmä po zaočkovaní tromi dávkami. Snažme sa pochopiť aj tých, ktorí sa obávajú a zdieľajme s nimi svoje pozitívne skúsenosti s očkovaním.

2. RESPIRÁTOR Počas najbližšej pandemickej vlny bude ťažké dlhodobo sa pred infekciou ochrániť. Každý z nás ale môže urobiť niečo preto, aby znížil svoje riziko ťažkého priebehu ochorenia a zároveň aj nakazenia ostatných. Vďaka dobre nasadenému respirátoru môžeme výrazne znížiť vírusovú nálož, ktorej sme vystavení pri stretnutí s infikovanou osobou.

3. MALÉ SKUPINY Každý môže spomaliť obrovskú rýchlosť šírenia nákazy a znížiť tak záťaž v nemocniciach. Pomôže, ak sa počas vianočných sviatkov a počas stúpania pandemickej vlny budeme bez rúška alebo respirátora stretávať len s malou skupinou ľudí (ideálne do 6 osôb). Pri kontaktoch v interiéri mimo túto skupinu odporúčame používať respirátor. Ak sa cítime chorí, izolujme sa pre istotu najviac ako je to možné, až kým ochorenie neodoznie.

4. TESTOVANIE Aj keď testy nebránia prenosu infekcie, môžu hrať dôležitú rolu pri ochrane nás samých ako aj ľudí okolo nás. Po úzkom kontakte s nakazenou osobou odporúčame obmedziť čo najviac svoje kontakty a urobiť si domáci test aspoň každý druhý deň v priebehu jedného týždňa bez ohľadu na to, či ste zaočkovaní alebo nie. Takisto odporúčame urobiť si opakovane test počas 3-4 dní pred stretnutím s blízkymi. Nezabúdajme, že aj slabé zafarbenie prúžku znamená pozitívny test.

5. NÁVŠTEVY ZO ZAHRANIČIA Požiadajme sviatočné návštevy zo zahraničia, aby sa dali pred príchodom na Slovensko zaočkovať treťou dávkou. Ak prichádzajú z oblastí vysokého výskytu variantu omikron, zvážme, či je návšteva nevyhnutná. Poprosme návštevníkov, aby sa dali otestovať tesne pred cestou na Slovensko, a to aj vtedy, ak sú kompletne zaočkovaní. Po príchode na Slovensko by sa mali pravidelne testovať aspoň samotestom minimálne každé dva dni v priebehu jedného týždňa.

6. IMUNITA Počas zimy je potrebné udržiavať si imunitu na čo najlepšej úrovni, pravidelne chodiť von, športovať a dbať na správnu životosprávu a vyváženú stravu.

7. POHODA Venujme sa počas sviatkov činnostiam, ktoré nám robia radosť. Vyhnime sa stresu, najmä tomu, čo prinášajú sociálne siete. Oddýchnime si od záplavy údajov a strávme sviatočné chvíle so svojimi blízkymi a pri svojich záľubách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *