Očkovaní sa začínajú obávať a vedci nemajú odpovede - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Očkovaní sa začínajú obávať a vedci nemajú odpovede

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Zdá sa, že očkovaní ľudia sa koronavírusom nakazia prekvapivo často. Nie je však jasné, ako často, ani aká je pravdepodobnosť, že budú vírus šíriť medzi ostatných. A teraz rastú obavy, že očkovaní ľudia môžu byť náchylnejší k vážnym ochoreniam, ako sa doteraz predpokladalo.

Vedeckých štúdií s konkrétnymi odpoveďami je málo, takže tvorcovia verejnej politiky a vedúci pracovníci firiem musia formulovať plány na základe čiastkových informácií.

Kým niektorí z nich obnovujú povinné rúška alebo odkladajú znovuotvorenie úradov, iní sa odvolávajú na nedostatok jasných informácií, aby odôvodnili zotrvanie v kurze.

“Musíme byť pokorní v tom, čo vieme a čo nevieme,” povedal Tom Frieden, bývalý riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb a vedúci neziskovej organizácie Resolve to Save Lives.

“Existuje niekoľko vecí, ktoré môžeme povedať s konečnou platnosťou. Jednou z nich je, že je to ťažko riešiteľná otázka. “

Pri absencii jasných oznámení v oblasti verejného zdravia sú očkovaní ľudia zmätení v tom, ako sa majú chrániť.

Práve to, ako sú zraniteľní, je kľúčovou premennou nielen pre úradníkov verejného zdravotníctva, ktorí sa snažia zistiť, kedy by napríklad mohlo byť potrebné posilňovacie očkovanie, ale aj pre rozhodovanie o tom, či uprostred novej vlny vírusu zrušiť znovuotvorenie.

Namiesto odpovedí sa objavil rad prípadových štúdií, ktoré poskytujú trochu odlišné obrazy prelomových infekcií. Porovnávať výsledky a hľadať zákonitosti je ťažké kvôli premenlivosti, ako je doba, kedy boli prieskumy vykonané, či sa vyskytovala delta variant, koľko obyvateľov bolo očkovaných, a dokonca aj kvôli počasiu, ktoré v tom čase panovalo. Je ťažké určiť, ktoré údaje môžu mať nakoniec väčšiu váhu.

“Je úplne jasné, že teraz máme viac prelomových dát,” povedala Monica Gándhíová, odborníčka na infekčné choroby z Kalifornskej univerzity v San Franciscu.

“Všetci poznáme niekoho, kto ho prekonal. Ale nemáme k dispozícii veľké klinické údaje. “

Jeden z najznámejších prípadov prepuknutia nákazy u očkovaných ľudí sa odohral v malom plážovom mestečku Provincetown v štáte Massachusetts, kde sa cez víkend 4. júla na tanečných parketoch a domácich večierkoch zišli tisíce očkovaných aj neočkovaných ľudí, aby oslávili sviatok – a zdalo sa, že ide o zlomový okamih. Približne tri štvrtiny zo 469 prípadov nákazy boli medzi zaočkovanými ľuďmi.

Autori prípadovej štúdie CDC uviedli, že to môže znamenať, že je u nich rovnaká pravdepodobnosť prenosu Covid-19 ako u neočkovaných.

Napriek tomu upozornili, že s tým, ako sa očkuje viac ľudí, je prirodzené, že budú tiež predstavovať väčší podiel infekcií Covid-19 a táto jedna štúdia nie je dostatočná na vyvodenie akýchkoľvek záverov.

Táto udalosť prinútila CDC, aby zmenila odporúčania, ktoré vydala len o niekoľko týždňov skôr, a znovu vyzvala očkovaných, aby v určitom prostredí nosili masky.