Očkovací preukaz je určený iba na nátlak? Preriekol sa izraelský minister zdravotníctva? - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Očkovací preukaz je určený iba na nátlak? Preriekol sa izraelský minister zdravotníctva?

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Izraelskí úradníci boli pristihnutí pri priznaní, že v mnohých situáciách nie je “zelený preukaz” v krajine “medicínsky odôvodnený”, ale existuje preto, aby občanov donútil k očkovaniu, píše The Times of Israel.

Izraelci, ktorí chcú navštíviť bary, reštaurácie, bazény a všetky vnútorné alebo vonkajšie akcie, na ktorých sa zíde viac ako 100 osôb, musí predložiť “zelený preukaz”, teda doklad o tom, že boli očkovaní proti Covid-19 alebo že sa nedávno z choroby zotavili.

Podľa záberov ministrov vlády odposlúchaných pred nedeľňajším zasadnutím, ktoré ten večer odvysielal izraelský spravodajský kanál Channel 12 News a o ktorých informoval denník Times of Israel, však “zelený preukaz” nie je ani tak opatrením v oblasti verejného zdravia, ako skôr metódou, ako donútiť obyvateľstvo, aby sa nechalo očkovať.

Ministerka vnútra Ayelet Shakedová v hebrejčine ministrovi zdravotníctva Nitzanu Horowitz povedala, že “môžete zrušiť zelený pas pre vonkajšia reštaurácie”.

“Aj v bazénoch, nielen v reštauráciách. Z epidemiologického hľadiska je to správne, “reagoval Horowitz.

“Ide o to, hovorím vám to, že naším problémom sú ľudia, ktorí sa nenechajú očkovať. Potrebujeme, aby … inak … sa z toho nedostaneme, “dodal.

Horowitz potom dodal, že hoci priepustka nemá v niektorých scenároch “zdravotné opodstatnenie”, nechce začať robiť výnimky, “pretože potom povedia, keď nie bazény, tak prečo aquaparky?”.