Zo sveta

Očkovací preukaz je určený iba na nátlak? Preriekol sa izraelský minister zdravotníctva?

Izraelskí úradníci boli pristihnutí pri priznaní, že v mnohých situáciách nie je „zelený preukaz“ v krajine „medicínsky odôvodnený“, ale existuje preto, aby občanov donútil k očkovaniu, píše The Times of Israel.

Izraelci, ktorí chcú navštíviť bary, reštaurácie, bazény a všetky vnútorné alebo vonkajšie akcie, na ktorých sa zíde viac ako 100 osôb, musí predložiť „zelený preukaz“, teda doklad o tom, že boli očkovaní proti Covid-19 alebo že sa nedávno z choroby zotavili.

Podľa záberov ministrov vlády odposlúchaných pred nedeľňajším zasadnutím, ktoré ten večer odvysielal izraelský spravodajský kanál Channel 12 News a o ktorých informoval denník Times of Israel, však „zelený preukaz“ nie je ani tak opatrením v oblasti verejného zdravia, ako skôr metódou, ako donútiť obyvateľstvo, aby sa nechalo očkovať.

Ministerka vnútra Ayelet Shakedová v hebrejčine ministrovi zdravotníctva Nitzanu Horowitz povedala, že „môžete zrušiť zelený pas pre vonkajšia reštaurácie“.

„Aj v bazénoch, nielen v reštauráciách. Z epidemiologického hľadiska je to správne, „reagoval Horowitz.

„Ide o to, hovorím vám to, že naším problémom sú ľudia, ktorí sa nenechajú očkovať. Potrebujeme, aby … inak … sa z toho nedostaneme, „dodal.

Horowitz potom dodal, že hoci priepustka nemá v niektorých scenároch „zdravotné opodstatnenie“, nechce začať robiť výnimky, „pretože potom povedia, keď nie bazény, tak prečo aquaparky?“.