Obrovský úspech ruskej vakcíny proti Covidu. Má až 91,6% úspešnosť

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Ruská vakcína Sputnik V je bezpečná, účinná a poskytuje plnú ochranu proti závažným prípadom covidu-19. To je hlavný záver publikácia v časopise The Lancet. Tretia fáza klinického testovania zabrala ruským imunológom niekoľko mesiacov a zapojilo sa do nej 19 866 dobrovoľníkov. Jej výsledky potvrdili, že vakcína je účinná na 91,6%, informuje portál Sputnik

Ďalším dôležitým záverom je miera imunogenicity ruskej látky: u 14 964 dobrovoľníkov, ktorí dostali dávku vakcíny Sputnik V, sa vyvinulo 1,3 až 1,5krát viac protilátok proti novému koronavírusu než u tých, ktorí covid-19 prekonali. Ďalších 4 902 dobrovoľníkov dostalo placebo, ako to vyžadujú pravidlá pre rozsiahle klinické testovanie.

Testy zahŕňali skupinu dobrovoľníkov vo veku 60 až 87 rokov a ukázali pôsobivé výsledky pre túto vekovú kategóriu. Prekvapivo účinnosť Sputnika V medzi staršími ročníkmi bola porovnateľná s vekovou kategóriou 18 až 60 rokov (91,8%).

V prípade bezpečnosti Nezávislý výbor pre monitorovanie dát potvrdil, že v 94% prípadoch vedľajšie účinky mali ľahký priebeh. Neboli zaznamenané žiadne vážne prípady či alergie spojené s vakcinačnou látkou. Väčšina komplikácií mali symptómy chrípky alebo bolesti hlavy. Ruský fond priamych investícií (RFPI), štátny investičný fond krajiny, ktorý má v spolupráci s ďalšími medzinárodnými strategickými a finančnými investormi zabezpečovať spolufinancovanie predovšetkým v Rusku, má teraz za úlohu zvýšiť produkciu Sputnika V a jeho medzinárodnú distribúciu.

Výkonný riaditeľ fondu Kirill Dmitrijev uvítal publikáciu v časopise The Lancet. Podľa neho sa jedná o „skvelý deň v boji proti pandémii covidu-19“.

„Dáta zverejnené v časopise The Lancet dokazujú, že nielenže Sputnik V je prvá registrovaná vakcína na svete, ale patrí aj medzi tie najlepšie. Úplne chráni pred vážnym priebehom covidu-19, čo dokazujú údaje, ktoré boli nezávisle zostavené a overené recenzentmi a neskôr publikovaná v časopise The Lancet. Sputnik V patrí medzi tri vakcíny, ktoré sú dnes na svete, ktorých účinnosť prevyšuje 90%. Sputnik V ich ale prekonáva v otázke bezpečnosti, ľahkom prevoze vďaka podmienkam skladovania, ktoré vyžadujú teplotu dva až osem stupňov nad nulou, aj cenovej dostupnosti. Sputnik V je vakcína pre celé ľudstvo, „povedal Dmitrijev.

V celosvetovom meradle iba štyria výrobcovia vakcíny, vrátane ruského Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleji, publikovali výsledky tretej fázy klinického výskumu v predných recenzovaných lekárskych časopisoch. Sputnik V je len jednou z troch vakcín na svete, ktorých účinnosť prekonáva 90%. Ďalšie vakcíny majú nižšiu účinnosť. Napríklad účinnosť vakcíny AstraZeneca je 62,1%, u vakcíny Sinovac je to 50,4% a u Sinopharm účinnosť dosahuje 79,3%.

Avšak Sputnik V prekonáva vakcíny s účinnosťou nad 90% svojou jednoduchou logistikou, nízkou cenou a dlhšie trvajúce imunitou vďaka tzv. „Heterogénnej podpore“, tj. Použitie dvoch rôznych vektorov v dvoch zvláštnych dávkach.

RFPI opakovane vyhlasoval, že Sputnik V je pripravený pomôcť zvýšiť účinnosť ďalších vakcín, ktorých účinnosť nedosahuje 90%, tým, že im poskytne dávky. V tejto oblasti už spolupracuje so spoločnosťou AstraZeneca s cieľom zvýšiť efektívnosť jej vakcíny, ktorá teraz dosahuje 62,1%, tým, že sa k nej pridá dávka Sputnika V.