Obce dostali od štátu chybné testy. Testujú nimi, lebo musia - MAGAZÍN 1
Slovensko

Obce dostali od štátu chybné testy. Testujú nimi, lebo musia

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Starosta obce Veľké Kostoľany Gilber Liška uverejnil znepokojujúce informácie ohľadne testovanie. Liška tvrdí, že testovať musia aj chybovými testami. Chybové testy sa buď úplne zalejú do bordovej farby alebo sa nezafarbia vôbec. Keď sa takéto niečo stane, nie je možné určiť správny výsledok a test sa musí opakovať.

„Na územie SR bolo minulý týždeň naskladnených cca 16 mil. ks testov, ktoré boli distribuované medzi mestá a obce. Podľa záverov z rokovania Pandemického strediska TTSK, testy vykazujú veľkú chybovosť. Iné testy ale štát momentálne nemá a tak musíme pracovať aj so zlými testami. Obciam bolo oznámené, že iné štát obciam nezabezpečí, pokiaľ sa neminú tie kazové.“ píše v úvode starosta.

Testy vraj majú vykazovať chyby ako: test sa buď úplne „zaleje“ do bordovej farby, teda nie je možné vyčítať z neho nič, alebo- sa ani „nezaleje“ a jednoducho vôbec nereaguje.

„Zdravotník teda nevie vyhodnotiť, či je osoba pozitívna alebo negatívna (informácia od zdravotníkov, ktorí už pracovali s týmito testami). Ak sa takýto test vyskytne a nebude možné z neho určiť správny výsledok, musí sa test opakovať. Prosíme občanov, aby nekládli vinu zdravotníkom, pretože tí musia pracovať s takými testami, aké štát obciam poskytol.“ vysvetľuje starosta.

Liška sa ďalej pýta, kto za všetko bude niesť vinu a prečo štát tieto kazové testy nedá reklamovať.

„Nesúhlasím s týždenným testovaním, nakoľko ale vláda požaduje od občanov každý týždeň predkladanie negatívneho výsledku z testovania, zabezpečujeme ho. Niekto si z obcí urobil lacné testovacie zariadenia a z občanov rukojemníkov. Dokedy budú obce a mestá nahrádzať zdravotnícke zariadenia? Nemajú obce zo zákona inú úlohu? Na záver: Netestujeme kvôli nariadeniam vlády, testujeme kvôli našim občanom, aby nemuseli dochádzať do iných miest. Ak by sme netestovali, v konečnom dôsledku by si to odniesli zástupcovia miest a obcí, pretože k nim majú občania bližšie ako k vládnym činiteľom. Toto bude už naše tohtoročné siedme víkendové testovanie a členovia našich testovacích tímov sú už značne unavení. Keďže im nikto z vládnych činiteľov ešte ani nepoďakoval, urobím to ja. Ďakujeme.“ dodáva na záver.