Zo sveta

O úmrtnosť nejde, chceme, nech sa očkujú. Izraelský minister sa preriekol pred zapnutou kamerou

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

V Izraeli spôsobilo rozruch rokovanie niekoľkých ministrov pred schôdzkou kabinetu. Novinári na mieste odpočúvali napríklad slová šéfa rezortu zdravotníctva Nicana Horowitza, ktorý povedal, že skôr ako obmedziť úmrtnosť majú koronavírusové opatrenia a covid pasy podnietiť ľudí k vakcinácii.

Ešte pred rokovaním kabinetu spolu o koronavírusových opatreniach rokovali minister zdravotníctva Horowitz a ministerka vnútra Ajeleta Šakedová. Vyzerá to tak, že si mysleli, že ich nikto nepočuje, ani nenatáča. Izraelské médiá ale následne zverejnili úryvky ich rozhovoru a videozáznam, čím v krajine spôsobili rozruch.

Ministri si šepkali, že niektoré opatrenia nie sú primárne určené na to, aby obmedzili počet úmrtí, ale k tomu, aby sa kvôli nim ľudia nechali zaočkovať. Hlavným nástrojom majú byť covid pasy (v Izraeli Green Pass – Zelený pas). Ministri sa totiž sťažovali, že nemocničné lôžka sa plnia prevažne neočkovanými ľuďmi.

Pred zapnutou kamerou potom rozoberali ministri tiež aktuálnu epidemiologickú situáciu. „Myslím, že vo vonkajších častiach reštaurácií môžeme Zelené pasy zrušiť,“ povedala Šakedová ministrovi zdravotníctva.

„V bazénoch tiež, nielen v reštauráciách. Epidemiologicky je to v poriadku, „pritakal Horowitz. „Lenže … to máte tak. Hovorím vám, že problémom sú ľudia, ktorí nemajú vakcínu. Potrebujeme, aby sa očkovali … inak sa z toho nedostaneme. Pretože potom sa začnú pýtať, keď bazény, tak prečo nie akvaparky? “ dodal šéf zdravotníctva.

„Každopádne nechceme robiť rozhodnutia, ktoré nemajú zdravotnícke opodstatnenie. Lenže je problém, že zelené pasy nie sú vyžadované. Hlavne medzi Arabmi. Proste nie, je to vidieť v nemocniciach. Preto sa zaplňujú, „sťažoval sa Horowitz.

Do diskusie dvoch ministrov sa neskôr pripojil ešte minister spravodajských služieb El’azar Štern. „Je to frustrujúce. Neočkovaní zaberajú postele v nemocniciach, „pridal svoju trošku do mlyna.