Spoločnosť Zo sveta

Nový Zéland po útoku na mešity odzbrojuje občanov. Zakázali tieto zbrane

Nový Zéland sa po útoku na dve mešity v meste Christchurch rozhodol sprísniť zákony o držaní zbraní a zakáže útočné a poloautomatické pušky. Príslušný zákon by mal vstúpiť do platnosti najneskôr do 11. apríla. S odvolaním sa na štvrtkové oznámenie premiérky Jacinda Ardernové o tom informovala agentúra Reuters.

„Šesť dní po útoku oznamujeme zákaz poloautomatických pušiek vojenského typu a automatických pušiek,“ uviedla Ardernová. Zakázané majú byť podľa Reuters tiež súčiastky, s ktorými je možné z legálne držanej zbrane vytvoriť automatickú pušku alebo samopal a tiež veľkokapacitné zásobníky.

Všetci držitelia novo zakázaných zbraní ich musia na základe rozhodnutia vlády v nadchádzajúcich dvoch dňoch nahlásiť úradom, skôr než im je odovzdajú, píše AP. Nové opatrenia majú umožniť odkúpenie zakázaných zbraní od majiteľov, čo podľa premiérky bude štátnu pokladnicu stáť 200 miliónov novozélandských dolárov.

„Naše dejiny navždy zmenil 15. marec. Teraz sa zmenia aj naše zákony. Oznamujeme, že sme v mene všetkých Novozélanďanov podnikli kroky k sprísneniu našich zákonov o držaní zbraní, aby sme z našej krajiny urobili bezpečnejšie miesto, „povedala Ardernová na tlačovej konferencii s tým, že všetky typy poloautomatických pušiek, ktoré boli použité pri útoku, budú zakázané.

„Domnievam sa, že prevažná väčšina legálnych držiteľov zbraní na Novom Zélande pochopí, že tieto kroky sú v národnom záujme,“ povedala Ardernová s tým, že na farmárov sa budú vzťahovať prísne uplatňované výnimky kvôli regulácii škodcov. Najnovšie sprísnenie zároveň už podporila poľovnícka lobby.

Nový Zéland sa v minulosti snažil zákony o strelných zbraniach sprísniť, vždy tomu však zabránila silná zbraňová lobby a skutočnosť, že na Novom Zélande má silnú tradíciu lov. Podľa odhadov je v krajine s piatimi miliónmi obyvateľov zhruba 1,5 milióna strelných zbraní. Napriek tomu je tam nízky počet násilných trestných činov spáchaných strelnou zbraňou, poznamenala agentúra Reuters.

Útok 28-ročného Austrálčana v Christchurchi si minulý týždeň vyžiadal 50 mŕtvych. Masaker veriacich útočník, ktorý sa označil za rasistu, zdôvodnil okrem iného migráciou.

zdroj: novinky.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *