Zo sveta

Nový prezident Biden umožňuje trans športovcom súťažiť proti ženám

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Nový americký prezident Joe Biden využil prvé hodiny vo funkcii k tomu, aby ešte v stredu podpísal nové „antidiskriminačné opatrenia“, ktoré má umožňovať transgender športovcom, ktorí sa narodili ako muži, súťažiť vo svojom športe so ženami v rámci školských alebo univerzitných súťaží a naopak. Podľa nariadenia by žiaci v rámci vzdelávacích inštitúcií mali mať slobodnú voľbu aj v tom, či budú navštevovať chlapčenskú alebo dievčenské toaletu, píše denník Daily Mail.

Biden podpísal dokument s názvom Prevencia a boj proti diskriminácii na základe rodovej identity alebo sexuálnej orientácie len niekoľko hodín po stredajšom slávnostnom nástupe do funkcie. Deti v USA by podľa dokumentu mali mať možnosť učiť sa bez obáv z toho, že im môže byť odmietnutý prístup na školskú toaletu, do chlapčenskej alebo dievčenskej šatne, alebo zakázaná účasť na školských súťažiach. „Politikou mojej správy je predchádzať diskriminácii na základe rodovej identity alebo sexuálnej orientácie a bojovať proti nej,“ stojí v dokumente, ktorý podpísal Biden.

Nové nariadenie rozdeľuje širokú verejnosť. Objavujú sa tiež špekulácie, že by vláda mohla v budúcnosti prerušiť financovanie niektorých verejných škôl, ktoré neumožnia transgender športovcom súťažiť v dievčenských športoch, alebo naopak transgender dievčatám spolu s chlapcami. Podľa niektorých hlasov by ale nariadenie naopak mohli poškodzovať a znevýhodňovať ženy, ktoré by novo museli s biologickými mužmi porovnávať svoje sily napríklad v športe.

Novinárka Abigail Shrier upozorňuje na to, že každá vzdelávacie inštitúcie v Spojených štátoch, ktorá je financovaná z verejných zdrojov, bude teraz musieť prijať mužov, ktorí o to budú usilovať, do predtým výhradných ženských športových tímov alebo ich bude musieť zaradiť do dievčenských štipendijných programov .

Erielle Davidson z The Jewish Institute for National Security of America zase poznamenáva, že nové „antidiskriminačné“ nariadenie bude na druhej strane diskriminovať ženy, ktoré by mohli byť proti mužom v niektorých športoch v nevýhode týkajúce sa fyzickej sily. „Je to smutný deň pre ženský šport,“ podelila sa na twitteri Davidsonová. Nariadenie je podľa nej deštruktívne a škodlivé.

zdroj: echo24.cz