Zo sveta

Nový migračný plán EÚ: 10 tisíc eur za prijatie migranta, pokuta za odmietnutie

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Európska komisia v stredu predstaví plán na zmenu európskej migračnej politiky. Podoba návrhu zatiaľ nie je známa, podľa agentúry Reuters je však prispôsobený požiadavkám nemeckej kancelárky Angely Merkelovej na solidaritu s utečencami. Dá sa očakávať, že sa plánu vzoprú krajiny, ktoré predtým odmietali migračné kvóty.

Plán by mal uložiť každému členskému štátu, aby prijal niekoľko utečencov výmenou za sumu 10 000 eur na prijatého jedinca. Suma pôjde z rozpočtu Európskej únie, uvádza agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatov a úradníkov oboznámených s návrhom. Štáty, ktoré záväzky nesplnia, majú čeliť súdnym konaniam a vysokým pokutám. Reuters poznamenáva, že ich vymáhanie trvá roky.

Plán by sa mal takisto zameriavať na posilnenie návratnosti, okrem iného obmedzením víz pre občanov krajín, ktorí odmietajú prijať späť svojich štátnych príslušníkov. Chce tiež podporiť zahraničné štáty, ktoré spravujú a kontrolujú migračné toky tak, aby sa menej ľudí dostalo do Európy.

Štáty by podľa návrhu v prvej fáze mohli ponúkať miesta pre utečencov iba dobrovoľne, prípadne by sa mohli zaviazať k poskytovaniu pomoci priamo najvyťaženejším krajinám ako je Grécko, Taliansko či Španielsko. Ak by sa však dobrovoľne nepodarilo rozdeliť 70 percent žiadateľov o azyl z týchto únijných krajinách, nastúpila by „povinná solidarita“.

„Je to silný návrh, ktorý podporuje výzvu Angely Merkelovej pre solidaritu EÚ. Je to skúška politického dedičstva Merkelovej, „poznamenal k návrhu jeden z oboznámených úradníkov EÚ.

V čase, keď si Nemecko pripomínalo päťročné výročie od vypuknutia migračnej krízy, Merkelová uviedla, že by aj teraz postupovala rovnako ako vtedy. „Keď ľudia stoja na nemecko-rakúskej alebo rakúsko-maďarskej hranici, musíte sa k nim správať ako k ľudským bytostiam,“ vysvetlila.

„Nemôžeme prijať paradigma, podľa ktorého je solidarita založená na povinných opatreniach vrátane premiestnenia,“ napísal v pondelok v online denníku Euractiv veľvyslanec Poľska v EÚ Andrzej Sados.

Nemecko nechcelo návrh komentovať, kým ho Európska komisia v stredu nepredstaví. Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová už skôr povedala, že plán „nikoho neuspokojí“ a preto má potenciál na úspech. Podľa nej sú európske štáty ochotné ku kompromisu, ktorý „vylepší situáciu“.