Nová talianska vláda žiada prerozdeľovať migrantov a pokutovať krajiny, ktoré ich odmietnu - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Nová talianska vláda žiada prerozdeľovať migrantov a pokutovať krajiny, ktoré ich odmietnu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Nová talianska vláda chce čo najskôr presadiť dohodu o dočasnom systéme automatického prerozdeľovania migrantov medzi niektoré krajiny Európskej únie tak, aby ťažobu zodpovednosti za nových migrantov neniesli len najexponovanejšie krajiny na juhu kontinentu. Premiér Giuseppe Conte o tomto systéme hovoril pri svojej stredajšej návšteve Bruselu.

Conte hodlá detaily návrhu ladiť pri schôdzke ministrov vnútra na Malte 23. októbra, uvádza agentúra AFP.

Na systéme sa chce okrem Talianska podieľať napríklad Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Portugalsko, Rumunsko či Malta. Conte tiež navrhuje, aby krajiny, ktoré migrantov prijímať nechcú, boli za svoju neochotu finančne postihnuté.

“Panuje veľká ochota okamžite dosiahnuť čo i len dočasné dohody na prerozdelenie migrantov, ktorú možno neskôr upraviť,” uviedol Conte pri návšteve Bruselu. Podľa agentúry AFP by takáto dohoda ukončila súčasnú prax, kedy sa musí o osude zachránených migrantov v Stredozemnom mori rozhodovať vždy prípad od prípadu a kedy migranti často čakajú na palubách lodí i dlhé týždne, než sa dostanú na pevninu.

Navrhovaný systém prerozdeľovania podľa denníka La Repubblica zatiaľ vyzerá tak, že by sa Francúzsko a Nemecko zaviazali prijať vždy štvrtinu zachránených migrantov, Taliansko by prijalo desať percent a ďalšie krajiny zvyšok. Ak by sa podarilo dohodu presadiť, potom je Rím ochotný ukončiť súčasnú tvrdú líniu voči migrantom, kedy nepovoľuje vo svojich prístavoch zakotviť lodiam neziskových organizácií, ktoré migrantov na mori zachraňujú.

Conte podľa talianskych médií tiež navrhuje “možné finančné pokuty” pre štáty, ktoré úplne odmietnu migrantov prijímať. Na programe prerozdeľovanie žiadateľov o azyl, ktorí na ceste do Európy dorazili do Talianska či Grécka, sa v minulosti odmietlo podieľať Česko, ale aj Maďarsko či Poľsko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *