Zo sveta

Nórska vláda od zajtra ruší opatrenia: Môžete začať žiť tak, ako predtým

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Nórska vláda v piatok oznámila, že od soboty bude zrušená väčšina posledných zostávajúcich obmedzení týkajúcich sa koronavírusu a život sa vráti do normálu so „zvýšenou pripravenosťou“.

Nórska premiérka Erna Solbergová v piatok oznámila, že od zajtrajšej 16. hodiny bude v Nórsku zrušená väčšina posledných zostávajúcich národných opatrení Covid-19.

„Teraz môžeme žiť takmer ako predtým, než nás pandémie zasiahla. Nemyslím si, že všetko bude ako predtým. Myslím, že koronavírus nás ovplyvní do konca života, či už v dobrom, alebo v zlom. Spoznali sme, ako sme zraniteľní a ako veľa môžeme dokázať, keď budeme držať pri sebe, „povedala Solbergová na piatkovej tlačovej konferencii.

Rozhodnutie zrušiť opatrenia, ako je sociálne dištancovanie, bolo prijaté na základe odporúčania Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) a nórskeho riaditeľstva pre zdravie.

Okrem toho budú tiež zrušené obmedzenia počtu osôb na zhromaždeniach a budú zrušené pravidlá, ktoré bránia podnikom vpúšťať hostí po polnoci, a návštevníci klubov budú môcť opäť vyraziť na tanečné parkety.

Hoci väčšina posledných zostávajúcich opatrení bude zrušená, tí, ktorí budú mať pozitívny test na Covid-19, sa budú musieť stále sami izolovať a neočkované osoby žijúce s niekým nakazeným budú musieť tiež do karantény.

Obce budú mať aj naďalej právo zaviesť svoje miestne obmedzenia a politiku týkajúcu sa tvárových masiek a obmedzenia zhromažďovania.