Nezažil som socializmus, ale bojím sa, že so západom nám dobre nebude (Komentár) - MAGAZÍN 1
Komentáre

Nezažil som socializmus, ale bojím sa, že so západom nám dobre nebude (Komentár)

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Narodil som sa v poslednom roku nášho priateľstva s Čechmi. Socializmus a nažívanie si s Ruskom si teda nemôžem pamätať, ale veľa som o ňom počul.

Niečo som si aj naštudoval, ale ako mladý človek som to vnímal tak, že sme dakedy boli s Nemeckom, potom bola vojna, zachránili nás Rusi, bolo veľa roboty, menej slobody, byty zadarmo a potom sme štrngali a bolo menej roboty a už sme boli zase s Nemcami v EÚ.

To je v takej skratke pre mladého človeka. Celé mi to vlastne prišlo ako politické hry, kde jeden deň hovoria politici o okupácii Československa, a o dva týždne kladieme vence Ruským hrdinom. Hmmm…

Ako mladší som ale začal porovnávať a keďže som žil len s matkou, pýtal som sa jej, ako bolo a koľko čo stálo. Povedala mi, že tento byt, v ktorom bývame, dostala zadarmo, alebo doplatila nejaký smiešny peniaz. O 6 rokov sme ho predali za 750 000 korún. Dnes je to trojizbový byt, ktorý stojí v roku 2019 cez stotisíc eur.

Keď som ale v roku 2004 vchádzal ako 12 ročný do mojej základnej školy, všade boli plagáty o vstupe Slovenskej republiky do Európskej Únii. Cítil som, že budem občan niečoho veľkého. Niečoho, čo našu krajinu posunie ďalej. Či už ekonomicky alebo spoločensky. Pretože v tých časoch som čerpal informácie prevažne z televízie, a tam to bolo prezentované, ako niečo obrovské a pokrokové!

Vytriezvenie prišlo, keď som doštudoval a musel som si začať hľadať prácu. V našom krajskom meste na strednom Slovensku práce veľa nebolo. Všetky fabriky, ktoré tu boli, skončili, ako sme štrngali za slobodu a ak niečo ostalo, tak to skúpil zahraničný podnikateľ a zatvoril. Niečo si spomínam s cementárňou, ktorá údajne predávala zo Slovenska cement do celej Európy, ale konkurovala holandskému výrobcovi a tak tú slovenskú odkúpil a zavrel. Ľudia prišli o prácu a kraj o cementáreň. Taký príklad zo Slovenska že?….

Musel som teda odísť pracovať na západ, aby som zarobil aspoň niečo. Odišiel som ale s otázkou v hlave. Toto je tá výhodná Európska Únia, ktorá mala plagáty po celej našej Základnej škole? Toto, že musím odísť tisíc kilometrov, aby som pracoval za (pre nich) smiešne peniaze?

Bol som v Anglicku, Nemecku, Francúzsku aj v Čechách. Nevadilo mi, že som v niektorých mestách vďaka migrácii zabúdal na to, že som v Európe. Nevadili mi festivaly inak orientovaných ľudí. Robte si čo chcete. Pre mňa kým človek nikomu neubližuje, nech je slobodný a užíva si život.

Vadilo mi, že mi chlapi v robote na stavbe v Štuttgarte, ktorí mali o tridsať rokov viac ako ja hovorili o socializme, kde nemuseli jesť sediac na betóne stavby, tisíc kilometrov od domova a mali prácu, rodinu a bez pôžičky žili život doma.

Socializmus sa mi však ale aj tak vôbec nepáčil. Ale viete prečo? Jeho ochrancovia boli až príliš zamilovaní do režimu, ktorí naozaj bral ľudom slobodu. Ja slobodu milujem. Ale milujem aj zdravý rozum. A ten sa v Európskej Únii, ako by strácal alebo strácal pre nás. Zo socializmu by som ale určite ukradol pár dobrých vecí a pridal ich k demokracii a určite by sa dal vytvoriť dobrý režim. Taký zlatý stred.

Dnes hovoríme o liberálnej demokracii, ktorá ale totalitne, pod pokrievkou lásky likviduje názorových oponentov a ich informácie označuje ako dezinformačné. Toto je nechutné….

Vrátim sa ale k tomu, čo som chcel napísať dvomi vetami. Bude nám so západom lepšie? Bojím sa, že nie. A prečo? Prečo by nás západné krajiny, ktoré majú v DNA zakódované kolonizovať, mali chcieť ekonomicky podporovať? Prečo by mali pomáhať nám a nie sebe, keď to nikdy nerobili? Dokonca nás zradili v histórii vždy, keď sa dalo. Napríklad taká Mníchovská dohoda (zrada) a iné.

Jeden špičkový francúzsky ekonóm dokonca vypracoval štúdiu, podla ktorej pre krajiny východnej EÚ je úplne nevýhodné byť v tomto spolku. Je to preto, lebo sme otvorili náš trh. Zahraničné spoločnosti si na Slovensku postavia fabriku (ktorú my zaplatíme z našich daní, napríklad Jaguar pri Nitre stál Slovákov 630 miliónov eur ako investičný stimul, aby sem vôbec prišli) my im dáme ešte aj daňové prázdniny a oni našim ľudom 600€ v čistom. Takže tu máme fabriku, ktorá produkuje na našej pôde svoje výrobky, ktoré my vyrábame za smiešne výplaty. Potom táto fabrika vyvezie vďaka otvorenému trhu EÚ svoje zisky naspäť domov a tam ich aj zdaní. Čo z toho máme my? Asi nič.

A na záver len tvrdá realita. Mám 27 rokov a chcem si kúpiť byt, taký istý, ako mala moja mama, keď robila predavačku. Musím si vziať hypotéku na 40 rokov a zamestnať sa mám za 600 – 700€. Ako mám takto vyžiť dôstojný život? Stále mám pred sebou ten plagát v mojej škole z roku 2004 o vstupe Slovenska do Európskej Únii a pýtam sa, či nám je lepšie, ako bolo tým chlapom, čo som s nimi robil na stavbe v Nemecku a hovorili mi o socializme.

Nechcem komunistov ani socializmus. Podla mňa boli prepnutí. Ale nechcem ani takúto Európsku Úniu. Nevadia mi spoločné hranice, som moderný mladý človek, ale chcem, aby na Slovensku bolo lepšie. Vziať niečo z toho socializmu naspäť. Napríklad výstavbu lacných bytov pre mladých Slovákov. Naspäť slovenské fabriky v každom meste. Naspäť družstvá a plné polia, kde si kúpim kvalitné potraviny priamo od nás a nebudem jesť cesnak z Egypta.

Komentár M.V.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *