Neočkovaní vojaci nedostávajú odmeny, na záchod sa musia pýtať nadriadených a správajú sa k ním otrasne - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Neočkovaní vojaci nedostávajú odmeny, na záchod sa musia pýtať nadriadených a správajú sa k ním otrasne

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Česká armáda eviduje celkom tritisíc neočkovaných vojakov. Podľa platnej vyhlášky majú podstúpiť vakcináciu do marca, nie všetci to však majú v pláne. Neočkovaní vojaci sa preto obávajú, že s príchodom jari prídu o prácu. Niektorí z nich navyše údajne čelia nátlaku zo strany svojich kolegov v posádkach, uviedli redakciu CNN Prima NEWS.

Vysoký dôstojník Radek pôsobí v armáde okolo 20 rokov a zúčastnil sa aj na niekoľkých nebezpečných zahraničných misiách. Chorobu COVID-19 už prekonal, čo je pre neho dôvod, prečo sa nechce očkovať a pridať sa k zvyšným zhruba 88 percentám vojakov, ktorí už majú dokončenú vakcináciu. Nadriadení ho vraj denne konfrontujú, aby svoje rozhodnutie prehodnotil.

„Neočkovaný človek v podstate nemá v armáde čo robiť. Hrozí nám vyhadzov, finančné postihy a strata výsluh. Je to dosť nefér, pretože človek odslúžil pre štát dvadsať rokov, je v misii, nasadil pre štát život,“ povedal štábu dôstojník Radek. Dodal, že napríklad na základni vo Vyškove nepúšťajú neočkované do jedálne.

Podobné, ak nie drsnejšie skúsenosti mal mladý vojak z inej základne, ktorý si prial zostať v anonymite a ktorého identitu redakcie pozná. Počas pandémie párkrát pomáhal v nemocnici, očkovať sa ale doposiaľ nenechal a covid ešte neprekonal. V armáde kvôli tomu údajne čelia šikanovaniu a diskriminácii.

„Neočkovaný vojak nemôže vykonávať svoju prácu. Po príchode do práce ide na samotku, nesmie prísť do kontaktu s ostatnými. Pokiaľ chce na WC, musí kontaktovať výkonného zástavníka, ktorý vypratá chodbu od očkovaného personálu,“ popísal vojak. Podľa svojich slov nemá nárok na odmeny a počas hlásenia je presviedčaný ostatnými, aby sa nechal očkovať.

Odlúčenie od ostatných očkovaných členov jednotky vraj platí aj počas obedovej pauzy. Ďalej nemôže vojak bez vakcinácie používať posilňovňu či športoviská, čo má potom vplyv na celkový chod posádky.

„Mojej osobe bola zakázaná úprava pracovného času, ktorú potrebujem na štúdium na vysokej škole. Len preto, že nie som očkovaný. Akákoľvek žiadosť zo strany neočkovaného je automaticky zamietnutá,“ posťažoval sa vojak. Podľa neho niektoré základne trpia nedostatkom personálu, po podobných nátlakoch tak hrozí odliv ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *