Zo sveta

Nemocnice po celej krajine sa plnia deťmi. Podľa lekárov majú oslabenú imunitu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Niektorým českým nemocniciam dochádzajú lôžka na detských oddeleniach. Deti totiž čoraz častejšie trápia respiračné ochorenia, s ktorými kvôli závažnejšiemu priebehu musia byť hospitalizované. Podľa lekárov sa im kvôli dištančnej výučbe oslabila imunita, pretože sa nestretávali so svojimi rovesníkmi. Po návrate do škôl a s chladnejším počasím sa medzi deťmi začal objavovať kašeľ, nádcha a vracanie.

Lôžkové kapacity sa plnia v Ústeckom kraji. Vo všetkých siedmich nemocniciach je zaplnenosť detských lôžok okolo osemdesiatich percent. „Ide často o pneumónie, bronchitídy, laryngitídy či gastroenteritídy. Detské oddelenia sú takmer zaplnená,“ povedala pre TV Nova Jana Mrákotová, hovorca Krajskej zdravotnej, a.s.

Podobnú situáciu hlási aj Brno. „Na lekárskej službe prvej pomoci je enormný nárast pacientov,“ informoval Petr Dominik, primár Detskej nemocnice Brno. Takisto Pardubický kraj eviduje viac detských pacientov. Na štyroch detských oddeleniach v Pardubickom kraji je ich oproti normálu hospitalizovaný dvojnásobný počet. A desiatky detí s respiračnými chorobami lieči aj Jihlavská nemocnice.

Dôvodom, prečo sú teraz deti choré, je podľa lekárov dlhá dištančné výučba. „Deti sa príliš nestretávali, neposkytovali si medzi sebou zdroje infekcie a prejavilo sa to určite znížením ich imunity,“ vysvetlil Petr Dominik, primár z Detské nemocnice Brno.

Napríklad Kateřina Felixová má 2,5 ročného syna. Po nástupe do škôlky takmer ihneď ochorel, kašeľ a nádchu liečili niekoľko týždňov. „Mali sme veľké šťastie, priebeh vírusovej nákazy nebol tak vážny, že by syn skončil v nemocnici,“ uviedla Felixová. Niektoré prípady končia až na jednotkách intenzívnej starostlivosti, deti majú tak závažné dýchacie ťažkosti, že im lekári podávajú cez masku kyslík a liečivá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *