Slovensko Zo sveta

Nemecký starosta tvrdí, že každé mesto v Nemecku zvládne a malo by prijať 20-tisíc migrantov

Starosta nemeckého Rostocku Roland Methling tvrdí, že jeho mesto chce dobrovoľne prijať utečencov, ktorí boli zachránení v Stredozemnom mori. Navyše je presvedčený, že každé nemecké mesto by zvládlo prijať 20 tisíc utečencov. Uviedol to v nedávnom rozhovore pre nemecký denník Die Welt.

Methling stojí na čele Rostocku už do roku 2005. Jeho mesto, spolu s Berlínom, Postupim, Kiel, Rottenburg, Detmold, Freiburgom, Flensburg, Greifswalde, Hildesheime, Krefeld a Marburg pred nedávnom vytvorili spolok „Mestá bezpečných prístavov“.

Spomínané mestá chcú prijímať migrantov zachránených v Stredozemnom mori a zároveň tlačiť na Európsku úniu, aby ukončila spoluprácu s líbyjskou pobrežnou strážou.

Methling je presvedčený, že nie je možné odvracať tvár a tváriť sa, že humanitárna katastrofa v Stredomorí neexistuje. Aj preto sa nové zastupiteľstvo Rostocku drvivou väčšinou zhodlo, že mesto prijme 20 zachránených utečencov. „To zvládne aj každé nemecké mesto,“ tvrdí starosta.

Rostock bol pritom v minulých rokoch migračnou krízou pomerne výrazne zasiahnutý, pretože sa stal tranzitným mestom na ceste utečencov do Škandinávie. „Zo dňa na deň nás zaplavili ľudia, ktorí hľadali pomoc. Denne k nám prichádzalo vyše tisíc utečencov, na trajekty sa ale dostalo maximálne 200 ľudí za deň. Niekedy sme museli naraz ubytovať až 3 tisíc ľudí, „vysvetľuje starosta.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *