Slovensko

Nemecko v roku 2019 vyzerá takto: 25% populácie a 42% malých detí má migračný pôvod

Aké bude to nové, hrdé, multikultúrne Nemecko Angely Merkelovej za desať, dvadsať, alebo päťdesiat rokov? Pre porovnanie sa pozrite napríklad na Afganistan alebo Somálsko.

„Jedna štvrtina Nemcov teraz pochádza z prostredia migrantov,“ – denník Breitbart:

Počet obyvateľov s migračným pôvodom v Nemecku dosiahol nového historického maxima na 25,5 percenta populácie a 42 percent malých detí má migračný pôvod.

Nové štatistiky pochádzajú zo správy zverejnenej nemeckým federálnym štatistickým úradom, ktorý uvádza, že teraz je v krajine 20,8 miliónov nemeckých obyvateľov, ktorí majú migračný pôvod, čo znamená, že má aspoň jedného rodiča narodeného v zahraničí, informuje denník Kronen Zeitung.

Z týchto 20,8 milióna, len niečo viac ako polovica (52 percent), je držiteľom nemeckého pasu, pričom ďalších 48 percent sú občania cudzích krajín.

Drvivá väčšina migrantov, ktorí prišli do Nemecka žiť s rodinou, pochádzala z inej európskej krajiny, zatiaľ čo približne polovica žiadateľov o azyl pochádzala z regiónu Stredného východu.

Kým masová migrácia bola hlavným faktorom rýchlych demografických zmien v Nemecku, stovky tisíc Nemcov sa každoročne tiež sťahujú do zámoria. Len v roku 2017 sa takmer štvrť milióna Nemcov presťahovalo do zahraničia.

Niekoľko nemeckých miest zaznamenalo významné demografické posuny, pričom Frankfurt sa stal prvým nemeckým mestom, kde sú nemeckí rodičia v roku 2017 menšinou.

K Frankfurtu sa pridávajú mesta Offenbach, Heilbronn, Sindelfingen a Pforzheim, kde sú tiež domorodí Nemci menšinou. V Offenbachu je iba 37 percent populácie domorodých Nemcov.

Niekoľko ďalších významných nemeckých miest smeruje k tomu, aby sa domorodci stali tiež menšinou, ako je Norimberg, kde obyvatelia z radov migrantov tvoria 44,6 percenta populácie, Stuttgart, kde tvorí 44,1 percenta a Mníchov s 43,2 percentami.

Pri rozdelení údajov podľa vekovej skupiny však 60 percent mladších ako 18 rokov v Stuttgarte pochádza z prostredia migrantov, čo ilustruje budúcu demografiu mesta.

Ak sa zohľadnia vekové skupiny naprieč západným Nemeckom, čísla ukazujú, že najmenej 42 percent detí mladších ako šesť rokov má migračný pôvod.