Zo sveta

Nemecko potvrdzuje, že Trump sa pokúsil kúpiť firmu, ktorá pracuje na vakcíne proti koronavírusu

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Donald Trump ponúkol „veľké sumy peňazí“ na získanie exkluzívneho prístupu k očkovacej látke proti koronavírusu, ktorú vyvinula nemecká spoločnosť, informoval v nedeľu Die Welt.

Podľa článku sa Trump snažil prinútiť spoločnosť CureVac so sídlom v Tübingene, ktorá má tiež pobočky vo Frankfurte a Bostone, aby presunula svoje výskumné krídlo do Spojených štátov a vyvinula vakcínu „iba pre USA“.
Zdá sa, že hovorca nemeckého ministerstva zdravotníctva citovaný v článku uznal americký prístup a uviedol, že Berlín sa „veľmi zaujímal o to, aby vakcíny a účinné látky proti novému koronavírusu boli vyvinuté aj v Nemecku a Európe“.

V nedeľu popoludní nemecké ministerstvo zdravotníctva informovalo agentúru Reuters, že jej hovorca bol v novinách citovaný správne, čo potvrdzuje, že Washington sa pokúsil prevziať biofarmaceutickú spoločnosť. Vládne zdroje naznačili, že Berlín teraz ponúka finančné stimuly CureVac, aby zostal v Nemecku. Nemecký minister vnútra Horst Seehofer na tlačovej konferencii v nedeľu uviedol, že sa dozvedel o správach CureVac a že sa o tom bude diskutovať na stretnutí krízového tímu v pondelok.

Veľvyslanec USA v Nemecku Richard Grenell na Twitteri povedal, že Weltova správa bola „nesprávna“. Minulý týždeň bol CureVac CEO Daniel Menichella medzi farmaceutickými zástupcami pozvanými do Bieleho domu, aby prediskutovali vývoj vakcíny proti koronavírusu s Trumpom, viceprezidentom Mike Pence a členmi prezidentskej pracovnej skupiny pre koronavírus.

V tlačovej správe spoločnosť uviedla, že Menichella informoval úradníkov USA o vakcínach, ktoré vyvinula, a odhalila nádej, že experimentálna vakcína bude pripravená začiatkom leta. Správy vyvolali zúrivé reakcie nemeckých politikov, ktorí požadovali, aby Berlín urobil všetko, čo je v jeho silách, aby USA zabránili v kontrole prístupu k prípadnej vakcíne proti koronavírusu.

„Americký režim sa dopustil extrémne nepriateľského konania,“ uviedol poslanec sociálnej demokracie Karl Lauterbach, ktorý uviedol, že nemeckí zdravotnícki pracovníci v prvej línii – ako aj ľudia na celom svete – musia mať prístup k niečomu, čo sa v Nemecku vyvinulo, a že žiadna krajina by nemala mať možnosť kúpiť si výhradný prístup k vakcíne. „Kapitalizmus má hranice,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *