Zo sveta

Nemecko potvrdzuje, že Trump sa pokúsil kúpiť firmu, ktorá pracuje na vakcíne proti koronavírusu

Donald Trump ponúkol „veľké sumy peňazí“ na získanie exkluzívneho prístupu k očkovacej látke proti koronavírusu, ktorú vyvinula nemecká spoločnosť, informoval v nedeľu Die Welt.

Podľa článku sa Trump snažil prinútiť spoločnosť CureVac so sídlom v Tübingene, ktorá má tiež pobočky vo Frankfurte a Bostone, aby presunula svoje výskumné krídlo do Spojených štátov a vyvinula vakcínu „iba pre USA“.
Zdá sa, že hovorca nemeckého ministerstva zdravotníctva citovaný v článku uznal americký prístup a uviedol, že Berlín sa „veľmi zaujímal o to, aby vakcíny a účinné látky proti novému koronavírusu boli vyvinuté aj v Nemecku a Európe“.

V nedeľu popoludní nemecké ministerstvo zdravotníctva informovalo agentúru Reuters, že jej hovorca bol v novinách citovaný správne, čo potvrdzuje, že Washington sa pokúsil prevziať biofarmaceutickú spoločnosť. Vládne zdroje naznačili, že Berlín teraz ponúka finančné stimuly CureVac, aby zostal v Nemecku. Nemecký minister vnútra Horst Seehofer na tlačovej konferencii v nedeľu uviedol, že sa dozvedel o správach CureVac a že sa o tom bude diskutovať na stretnutí krízového tímu v pondelok.

Veľvyslanec USA v Nemecku Richard Grenell na Twitteri povedal, že Weltova správa bola „nesprávna“. Minulý týždeň bol CureVac CEO Daniel Menichella medzi farmaceutickými zástupcami pozvanými do Bieleho domu, aby prediskutovali vývoj vakcíny proti koronavírusu s Trumpom, viceprezidentom Mike Pence a členmi prezidentskej pracovnej skupiny pre koronavírus.

V tlačovej správe spoločnosť uviedla, že Menichella informoval úradníkov USA o vakcínach, ktoré vyvinula, a odhalila nádej, že experimentálna vakcína bude pripravená začiatkom leta. Správy vyvolali zúrivé reakcie nemeckých politikov, ktorí požadovali, aby Berlín urobil všetko, čo je v jeho silách, aby USA zabránili v kontrole prístupu k prípadnej vakcíne proti koronavírusu.

„Americký režim sa dopustil extrémne nepriateľského konania,“ uviedol poslanec sociálnej demokracie Karl Lauterbach, ktorý uviedol, že nemeckí zdravotnícki pracovníci v prvej línii – ako aj ľudia na celom svete – musia mať prístup k niečomu, čo sa v Nemecku vyvinulo, a že žiadna krajina by nemala mať možnosť kúpiť si výhradný prístup k vakcíne. „Kapitalizmus má hranice,“ dodal.

5 Replies to “Nemecko potvrdzuje, že Trump sa pokúsil kúpiť firmu, ktorá pracuje na vakcíne proti koronavírusu

  1. Nič iného popravde sa od americkej administratívy ani nedá čakať ak sa pozrieme na ich aktivity vo svete porušujúce snáď všetky druhy zákonov. Nakoniec sa ešte aj dokáže, že coronavýrus vyrobila a rozšírila americká armáda. V tom prípade skutočne nemáme čo robiť s takýmto “ partnerom“ v akomkoľvek obrannom zväzku, ani v NATO. USA si zaslúži jediné: Izolovať ju ako výrus od ostatného sveta.

  2. Pred 2 dňami majiteľ tej firmy dementoval, žeby taķú ponúku bol od Trumpa dostal …
    Takže zas iba búrka v pohári !

  3. Už iba to by len tak chýbalo. To by sa mu potom ešte len vydieralo spojencov. Ty poslúchaš, tak tebe pomôžem. Ty nie, tak skap.Pozor na to. Mysleniu zdar!!!

  4. I’m now not positive where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time finding out more or understanding more. Thanks for excellent info I used to be searching for this info for my mission.|

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *