Nemecké noviny: Tento rok zabili Americkí vojaci v Afganistane viac civilistov ako teroristi

V prvých troch mesiacoch tohto roka zomrelo v Afganistane viac civilistov kvôli akciám Spojených štátov a ich spojencov, než zabili teroristi a povstalci, uviedli nemecké noviny Die Welt.

Podľa misie OSN v Afganistane trpela väčšina civilistov v krajine leteckými útokmi a pozemnými operáciami americkej armády a ich podpore vládnymi silami.

Prvýkrát od doby, kedy sa na túto tému začali zverejňovať údaje, akcie Spojených štátov a ich spojencov viedli k úmrtiu viac civilistov, ako akcie Talibanu a ďalších povstaleckých skupín, uviedli noviny.

Podľa správy misie OSN v Afganistane, sú za smrťou 305 civilistov v prvých troch mesiacoch tohto roka zodpovedné medzinárodné a vládne jednotky. Podľa OSN, v rukách povstalcov počas tej istej doby, bolo zabitých 227 ľudí.

Podľa misie OSN v Afganistane bola väčšina obetí zapríčinená leteckými údermi alebo pozemnými pátracími operáciami. Zároveň afganské jednotky podporované Spojenými štátmi pôsobili na území, kde sa neuplatňujú žiadne zákony a predpisy.

Nemecké noviny napísali, že americký prezident Donald Trump v roku 2017 uľahčil americkým vojenským lietadlám útoky na pozície Talibanu, a americká armáda začala častejšie vykonávať bojové operácie.

Súčasne sa podľa poslednej správy počet obetí civilného obyvateľstva, ako celku znížil o 23% v porovnaní s prvým štvrťrokom minulého roka. V súčasnej dobe misia OSN zaznamenala za posledné tri mesiace 1 773 obetí, vrátane 581 mŕtvych a 1 192 zranených. Ide o najnižšie počty od roku 2013, uviedol článok.

Podľa misie OSN v Afganistane je pokles počtu obetí spojený predovšetkým so znížením počtu teroristických činov spáchaných samovražednými atentátnikmi. To, či je to spôsobené zložitou zimou alebo stratégiou Talibanu na pozadí prebiehajúcich mierových rozhovorov, zatiaľ nie je známe.

Správy misie OSN o civilných obetiach v Afganistane sú zverejňované od roku 2009. Počet obetí medzi civilistami dosiahol najvyššiu úroveň v krajine v posledných rokoch. V roku 2018 bolo v bitkách zabitých 3804 civilistov a v dôsledku teroristických útokov bolo zranených asi 7189 osôb. To je o 11% viac ako v roku 2017, napísal Die Welt.

Zdroj: welt.de

Preklad: Magazin1.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.