Nemecká tlač Die Welt: Rusko je opäť superveľmocou a Západ mu musí vyjsť v ústrety! - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Nemecká tlač Die Welt: Rusko je opäť superveľmocou a Západ mu musí vyjsť v ústrety!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Rusko sa opäť stalo superveľmocou, obrovskou euroázijskou ríšou so širokým spektrom záujmov od Stredozemného mora a Stredného východu až po Latinskú Ameriku, napísali nemecké noviny Die Welt.

A k vyriešeniu globálnych problémov, skôr či neskôr, bude Západ musieť vyjsť v ústrety Kremľu – a je lepšie to urobiť čo najskôr, radí autor článku Michael Stürmer.

“Keď ruský prezident Vladimír Putin oficiálne víta v starej pevnosti Kremľa, vzniká v tomto slávnostnom okamihu pocit, že sa čas zastavil a slávnostné podujatia teraz prebiehajú podľa protokolu cárskych čias,” napísal Stürmer na stránkach Die Welt. “Uniformy iskria a inteligentní kadeti v uniformách, ako by si ich zapožičali z divadla, otvoria dvojité dvere, ktoré siahajú k stropu, a s rozvážnym krokom ide cár pred kamerami, vybraná verejnosť ho privíta s dlhým potleskom a na okamih zabudne na dôsledky všetkých chmur, ktoré Rusko a Rusi za posledných 100 rokov zažili. “
 
Posolstvo zvyšku sveta je viac než zrejmé, uviedol autor: “Rusko sa opäť stalo Ruskom, superveľmocou dvoch kontinentov, obrovskou eurázijskou ríšou so širokou škálou záujmov od Stredozemného mora a Stredného východu až po Latinskú Ameriku, pevnosť pravoslávie, tretí Rím.”

Súčasne po páde Sovietskeho zväzu mal Západ šancu vybudovať dôveru s Ruskom, prispieť k demokratizácii v krajine, ale túto šancu prepásol. NATO začalo expandovať na východ. Rusku vyčlenilo miesto “nedôvery a neistoty”, vysvetlil Stürmer. A nakoniec Kremeľ vyhlásil: “Buď nový poriadok, alebo žiadny poriadok”.
 
Americký minister zahraničia George Schulz varoval Západ pred nedbanlivosťou. “Rusko je ako zranený medveď grizzly: silný, nepredvídateľný, pomstychtivý.” “Naozaj to bolo už pred 20 rokmi tak ťažké pochopiť?” Čuduje sa autor článku.

Či už to Západ chce, alebo nie, skôr alebo neskôr bude musieť vyjsť v ústrety Rusku – a je lepšie to urobiť čo najskôr, odporučil autor. Obom stranám chýbajú zavedené postupy, “tajná diplomacia” a predovšetkým spoločné chápanie strategických hrozieb. Je nevyhnutné oživiť to najlepšie z prvkov systému, ktorý vznikol počas studenej vojny. Pripomenul paradox vzájomného zaručeného zničenia, ktorý ukázal, že napriek strategickým alebo ideologickým rozdielom môžu superveľmoci prežiť iba spoločne alebo zomrieť.
 
“Globalizácia problémov, rozvoj digitálnych technológií vo všetkých sférach života, rozšírenie činnosti na vesmír v blízkosti Zeme, rovnako ako hybridná a kybernetická vojna nie sú abstraktné veci, ale skutočné hrozby,” varoval autor.

zdroj: welt.de

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *