Zo sveta

Nemci nám mali zhabať v prístave ochranné prostriedky pre našich zdravotníkov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Jaroslav Paška vo facebookovom statuse informuje, že minulý týždeň pri vybavovaní formalít v prístave Hamburg nemeckými úradmi malo dôjsť k „zhabaniu“ kontajnera obsahujúci osobné ochranné pracovné prostriedky (respirátory, a pod.), ktoré boli objednané a určené pre slovenské nemocnice a zdravotné zariadenia.

Dôvodom mal byť akútny a kritický nedostatku týchto pomôcok na pracoviskách, zabezpečujúcich liečbu pacientov nakazených koronavírusom.

Paška si myslí, že nemecká vláda týmto škandalóznym a arogantným krokom, ktorý podľa neho navyše ignoruje nielen základné pravidlo o voľnom pohybe tovaru v Európskej únii, ale aj elementárnej ľudskosti a humanitárnych princípov, zabránila transportu nedostatkového legálne objednaného, aj legálne prepravovaného zdravotníckeho materiálu.

Paška upozorňuje, že takto „sprosto“ nám bol tovar bez náhrady zoštátnený, pre okamžité použitie v Nemecku.

„V Slovenskej republike nemáme výrobcov špeciálnych osobných ochranných pracovných prostriedkov, preto sme odkázaní len na dovoz. Ak by sa každá z vlád susedných štátov v tejto kritickej situácii začala správať tak, ako sa zachovala Merkelová (a zhabala pri transporte cez ich územie našimi nemocnicami objednané životne dôležité ochranné medicínske prostriedky), tak by sme ostali voči vírusu SARS-CoV-2 absolútne bezbranní,“ uvádza bývalý poslanec SNS.

Dodáva, že mlčanie zo strany našej vlády a ministra zahraničných vecí po takomto bezprecedentnom a nehoráznom incidente, ktorý nielenže ohrozuje zdravie a životy, je naozaj nehorázne a neospravedlniteľné.

O stanovisko požiadal portál Hlavné Správy aj ministerstvo zdravotníctva, ale zatiaľ nedostali žiadne informácie. Premiér Peter Pellegriny k informáciám povedal len stručne, že slovenský veľvyslanec v Nemecku celú situáciu preverí.

Pomôžte nám prosím viac zdieľať náš portál medzi priateľmi. Veľmi nám to pomôže. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *