Politika

NAŽIVO: Pokračuje súd s Kotlebom, ktorý daroval peniaze chudobným rodinám (29.5.2020)

Pokračovanie hlavného pojednávania s predsedom ĽS Naše Slovensko Marianom Kotlebom pre darovanie finančných šekov chudobným rodinám.

16:15 – Vo výsluchu znalca pokračuje obžalovaný Marian Kotleba. Znalec na jeho otázky odpovedá často rozpačito, neurčito a nekonkrétne.

15:15 – Znalec poukazuje na to, že program Ľudovej strany Naše Slovensko sa kedysi volal „14 krokov pre budúcnosť Slovenska a našich detí“a môže ísť podľa neho tiež o odkaz na amerického neonacistu Davida Lanea.

15:00 – 1488 je podľa znalca súčasťou neonacistickej ideológie a taktiež jednu z najfrekventovanejších šifier v tomto prostredí.

14:45 – Znalec uvádza, že program strany je podobný, ako niektorých iných obdobných strán v Európe, ako napr. Forza Nuova, či Zlatý úsvit.

13:30 – Súd pokračuje po obedňajšej prestávke čítaním posudku znalca na politický extrémizmus Mateja Medveckého.

12:45 – Podľa Kotlebu je video účelovo zostrihané a nedôveryhodné a nie je jasné ,čo ním chcel prokurátor preukázať, nakoľko s akciou odovzdávania šekov nijako nesúvisí.

12:30 – Na súde sa prehráva video z veľkého protestu proti imigrantom, ktorý sa konal v Bratislave v júni 2015. Na proteste vystupoval aj Marian Kotleba.

11:20 – Z videa bolo počuť vystúpenia spevákov Reborna, Ďuricu, folkórneho súboru, modlitbu, aj hymnickú pieseň Hej, Slováci! 

11:15 – Na súde sa prehráva videonahrávka z akcie ĽS Naše Slovensko dňa 14. marca 2017.

11:00 – Vypovedá znalec Matej Medvecký.

10:45 – Sudkyňa číta svedeckú výpoveď Jaroslava Pagáča. Podľa nej členom strany nie je a akcie sa zúčastnil len ako hudobník. Že tam boli odovzdané nejaké šeky sa dozvedel až z médií.

10:30 – Kotleba hodnotí výpoveď O. Ďuricu ako potvrdenie, že sa jednalo o slušnú charitatívnu akciu.

10:10 – Vypovedá poslanec Národnej rady SR Ondrej Ďurica, ktorý sa akcie odovzdávania šekov zúčastnil ako spevák počas kultúrneho programu. Akcia bola podľa jeho slov charitatívna, zaspieval na nej tri vlastenecké piesne: Jeden národ, jeden hlas, Odkaz a List. S obžalovaným sa pozná od júna 2016, kedy ho obžalovaný oslovil s moderovaním darovania krvi, ako akcie Úradu BBSK.

10:00 – Podľa obžalovaného z výpovede kňaza Kempa nevyplynulo, že by sa mal dopustiť nejakého trestného činu. „Svedok ako katolícky kňaz uviedol, že by nemal problém sa zúčastniť na akcii a akciu vnímal ako čisto charitatívnu,“ 

09:30 – Vypovedá Jozef Kemp, správca farnosti, ktorý odporučil jednu z rodín k finančnej pomoci. Vypovedal, že spomínanej akcie sa nezúčastnil. O symboloch, ktoré sú obžalovanému kladené za vinu, sa svedok dozvedel až z internetových médií.

09:20 – Jozef Kemp a Ondrej Ďurica vypovedať budú, Jaroslav Pagáč využil svoje právo odoprieť vypovedať s odôvodnením, že je trestne stíhaný za trestný čin extrémizmu a svojou výpoveďou by si mohol spôsobiť nebezpečenstvo trestného stíhania.

09:10 – Súd dnes bude pokračovať výsluchom svedkov: Jozefa Kempa, Ondreja Ďuricu a Jaroslava Pagáča. Posledný dvaja menovaný vystúpili na akcii, na ktorej boli šeky odovzdávané, ako hudobníci.

09:00 – Začiatok hlavného pojednávania.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

72 Replies to “NAŽIVO: Pokračuje súd s Kotlebom, ktorý daroval peniaze chudobným rodinám (29.5.2020)

 1. Hoci teraz už viac než desaťročie opäť žijem v Českej republike a taktiež som aj etnický Čech, narodil som sa dvom českým katolíckym rodičom svojho času pracujúcim na Slovensku v Bratislave najskôr „Na Štrkovci“ v bratislavskej mestkej časti Ružinov v obvode Bratislava II, a neskôr viac než štvrťstoročie svojho života som prežil „Na Račianskom mýte“ v bratislavskej časti Bratislava – Nové Mesto, obvodu Bratislava III. A ako katolík som v Bratislave v blumentálskom kostole zasvätenom Nanebovzatiu Panny Márie prijal aj sviatosť Krstu, po prvý raz v živote pristúpil ku Svätému prijímaniu a nakoniec aj prijal sviatosť birmovania. A tam do kostola Blumentál som aj každý jeden deň ráno a potom v ten istý deň aj večer chodil na svätú omšu a každý piatok aj na svätú spoveď.
  A keďže ja PRO-LIFE a PRO-FAMILY zmýšľajúci konzervatívny katolík svoju katolícku vieru a s ňou spojené hodnoty beriem smrteľne vážne, iste nebude pre nikoho žiadne prekvapenie, že som skalným stúpencom PRO-LIFE a PRO-FAMILY konzervatívnej politickej strany Kotlebovci – Ľudová Strana Naše Slovensko ĽSNS, a vlastne nielen skalným stúpencom, ale som aj skalným voličom politickej strany Kotlebovci – Ľudová Strana Naše Slovensko ĽSNS, pretože ako bipolita okrem toho, že som občanom Českej republiky som ja taktiež súčasne aj občanom Slovenskej republiky.
  V tomto bláznivom západnom svete ovládanom extrémistickými totalitnými diktátorskými režimami krajne ultraľavičiarskych neomarxistických ultraliberálnych fašistov je v týchto súčasných temnotách despotickej ultraľavičiarskej neomarxistickej tyranie ultraliberálneho fašizmu je politická strana Kotlebovci – Ľudová Strana Naše Slovensko ĽSNS svetlým majákom normálneho sveta a všeľudských hodnôt, ktoré boli s výnimkou azda len posledných dvoch či troch desaťročí tieto všeľudské hodnoty prezentované a obhajované politickou stranou ĽSNS a jej predsedom Mariánom Kotlebom nielen hodnotami nás katolíkov, ale taktiež aj hodnotami úplne všetkých ľudí všetkých rás, národov, náboženstiev a kultúr po celé tie státisíce, ba možno i milióny rokov od nepamäti prvopočiatkov existencie ľudstva odkedy je ľudstvo ľudstvom, ba možno že dokonca ešte aj o niečo dlhšie.

  S prejavom hlbokej úcty

  Henryk Lahola

 2. Posudok Ficovho znalca (cf. „07. 12. 2018 Poslanci v opakovanej tajnej voľbe zvolili vo štvrtok za člena Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Mateja Medveckého. Od 138 prítomných poslancov získal 88 hlasov. Do funkcie ho za poslanecký klub Smer-SD navrhol Robert Fico.“) je značne tendenčný.
  Zamontoval tam homosexuálov, resp. „ľudí s inou sexuálnou orientáciou“ ako údajnú skupinu ľudí korých nacistický režim mal nenávidieť a usilovať sa o ich likvidáciu, a toto má byť všeobecná charakteristika „nacizmu“, ale pritom v raných fázach nástupu k moci strany NSDAP jej militantné krídlo ozbrojených oddielov SA pod vedením sodomitu alias homosexuála Ernsta Röhma (resp. v Česko-Slovensku v Sudetách Heinz Rutha, zadržaný Česko-Slovrnskou vládou pre sodomiu, Henleinov spolupracvoník pomáhla organizovať pronacistické oddiely Wandervogel) ovládli práve „ľudia s inou sexuálnou orientáciou“ (Sodomites alias homosexuals Edmund Heines, Karl Ernst, Ernst’s partner Captain Paul Rohrbein, Captain Petersdorf, Count Ernst Helldorf were the men who orchestrated the Nazi campaign of intimidation and terror) ktorí boli aj strážcami v prvých zriadených koncentračných táboroch pre oponentov nacizmu a ktorí sa až do stretu s armádnymi špičkami najviac zasadili o to, že Hitler získal moc.
  Paradoxne, tento monšteroproces v Urválkovskom a McCartyovskom štýle (odporúčam si pozrieť film Guilty by Suspicion) je najmä o vzrkiesení ich totalitného ducha.
  Paradoxne, práve termín „sexuálna orientácia“ odvodený z tzv. „Kinseyho škále sexuálnej orientácie“, má svoj pôvod v prácach pavedca Alfreda Kinseyho, ktorý pri svojom „výskume“ spolupracoval s nacistickým pohlavárom a pedofilom Dr. Fritzom von Balluseckom („Jeho mladé poľské obete si museli vybrať medzi znásilnením alebo “ plynovou komorou …“) ktorého nabádal, aby mu pre potreby tohoto svojho „výskumu“ dodával správy o reakciách malých detí na pohlavné zneužívanie. http://www.drjudithreisman.com/old/nazi.htm

 3. I just want to say I am just all new to blogs and definitely savored you’re website. Likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely have tremendous stories. Thanks a bunch for revealing your web site.

 4. I have learned some significant things through your blog post post. One other thing I would like to mention is that there are plenty of games on the market designed particularly for preschool age young children. They include things like pattern identification, colors, animals, and models. These generally focus on familiarization in lieu of memorization. This makes little kids engaged without experiencing like they are learning. Thanks

 5. I have seen loads of useful things on your website about desktops. However, I’ve got the opinion that notebooks are still less than powerful more than enough to be a sensible choice if you normally do jobs that require plenty of power, like video editing and enhancing. But for world wide web surfing, word processing, and most other frequent computer functions they are okay, provided you never mind your little friend screen size. Many thanks sharing your opinions.

 6. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this during my search for something relating to this.

 7. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 8. A further issue is that video gaming has become one of the all-time largest forms of entertainment for people of any age. Kids enjoy video games, plus adults do, too. The particular XBox 360 is just about the favorite games systems for folks who love to have a huge variety of games available to them, as well as who like to learn live with other individuals all over the world. Thanks for sharing your thinking.

 9. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 10. The very next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I genuinely thought you’d have something useful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

 11. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 12. Hello! I’m at work browsing your blog from my
  new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward
  to all your posts! Keep up the excellent work!

 13. Howdy! I understand this is somewhat off-topic but I needed
  to ask. Does running a well-established website such as yours require
  a lot of work? I’m completely new to running a blog however I do write in my diary
  daily. I’d like to start a blog so I can share my personal
  experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or
  tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 14. Hello! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 15. It is actually practically extremely difficult to encounter well-advised men and women on this theme, although you seem like you know which you’re indicating! Cheers

 16. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 17. The next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, however I truly believed you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 18. Good day! I could have sworn I’ve visited this blog before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 19. You’ve made some decent points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 20. I really want to reveal to you that I am new to wordpress blogging and totally enjoyed your website. Probably I am most likely to bookmark your blog post . You literally have amazing article material. Truly Appreciate it for discussing with us all of your blog post

 21. After looking at a number of the blog articles on your web page, I really appreciate your way of blogging. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my website too and let me know what you think.

 22. This is the perfect website for everyone who hopes to understand this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that has been discussed for many years. Wonderful stuff, just excellent.

 23. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile.

 24. Hello there, I think your website could possibly be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent site!

 25. I merely want to notify you that I am new to wordpress blogging and completely valued your article. Very likely I am most likely to save your blog post . You definitely have great article materials. Be Thankful For it for expressing with us all of your website report

 26. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little homework on this. And he actually bought me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this topic here on your blog.

 27. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 28. I want to to thank you for this very good read!! I definitely loved every little bit of it. I’ve got you book marked to look at new things you post…

 29. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 30. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 31. You’ll find it almost unattainable to find well-qualified individual on this theme, then again you seem like you are familiar with what you’re covering! With Thanks

 32. I really want to tell you that I am new to writing a blog and extremely enjoyed your information. Likely I am prone to remember your blog post . You absolutely have fabulous article content. Be Grateful For it for share-out with us your main url page

 33. May I simply just say what a relief to discover somebody that truly understands what they are talking about on the internet. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of the story. I can’t believe you aren’t more popular since you surely possess the gift.

 34. I simply want to tell you that I am newbie to blogs and absolutely liked this blog site. Most likely I’m planning to bookmark your website . You surely come with tremendous stories. Appreciate it for sharing your blog site.

 35. Leading Online Pharmacy – Contact us at +1 (917) 259-3352 for unbelievable rates, discount and offers on any medicine. Get it delivered free of cost at your door steps, call us today. Phone : +1 (917) 259-3352

 36. You are so cool! I do not think I’ve truly read through anything like this before. So good to discover somebody with original thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 37. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 38. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I truly believed you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you can fix if you were not too busy looking for attention.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *