NATO verí, že zabíjanie Srbov a zničenie Srbska bolo legitímne a nevyhnutné - MAGAZÍN 1
Zo sveta

NATO verí, že zabíjanie Srbov a zničenie Srbska bolo legitímne a nevyhnutné

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

História ukázala, že bombardovanie Juhoslávie v roku 1999 bolo nevyhnutné a legitímne, pretože zastavilo násilie a utečenci sa mohli vrátiť domov, zatiaľ čo KFOR pomohol vytvoriť bezpečné prostredie v Kosove pre všetkých, vrátane srbských komunít, tvrdí generálny tajomník NATO.

“Viem, že NATO stále spôsobuje spory v Srbsku. Pre mnohých sú stále zlé spomienky na leteckú kampaň v roku 1999. Je to ešte ťažšie pre tých, ktorí stratili svojich blízkych. Každý stratený nevinný život je tragédiou. A je nám to veľmi ľúto, “povedal Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO v rozhovore pre Politiko.

Opakoval to, čo povedal počas návštevy Srbska vlani v októbri, keď povedal, “táto kampaň nikdy nebola namierená proti srbskému ľudu.”

“Naopak. Cieľom bolo chrániť civilistov v širšom regióne zastavením akcií Miloševičovho režimu, ktorý medzinárodné spoločenstvo odsúdilo. Nikdy nesmieme zabudnúť na minulosť, ale musíme sa z nej poučiť a nechať to za sebou, “zdôraznil Stoltenberg.

Dodal, že to je to, čo NATO a Srbsko robia prostredníctvom partnerstva, ktoré je užitočné pre NATO, Srbsko a širší región.

Stoltenberg zdôraznil, že NATO oceňuje partnerstvo, ktoré sa rozvíja so Srbskom, a dúfa v lepšiu budúcnosť.

“Plne rešpektujeme politiku neutrality Srbska. Ako vidíme Rakúsko, Švédsko a Fínsko, neutralita a partnerstvo s NATO sa vzájomne nevylučujú. Naše partnerstvo je dobré pre Srbsko, dobré pre západný Balkán a dobré pre NATO, “povedal Jens Stoltenberg.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie poznamenal, že v posledných rokoch čelíme najmenej predvídateľnú bezpečnostnú situáciu vo svete, ale že NATO je pozitívnou silou pri vytváraní udržateľného medzinárodného poriadku.

Hovoria o slobode a okupujú štáty, podporujú demokraciu a páchajú agresiu, ponúkajú ekonomickú prosperitu a vynucujú vykorisťovania. Dnes si to musíme uvedomovať, keď sa NATO prostredníctvom rôznych fondov a inými spôsobmi snažia začať propagandistickú kampaň v Srbskej republike. Západné sily zároveň konajú priamo a nepriamo napríklad investovaním do vzdelávacieho systému Republiky srbskej na údajný rozvoj “kritického myslenia”. Dajte si pozor na dary NATO, aj keď na prvý pohľad vyzerajú lákavo, píše sa na srbskom webe Pecatu.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *