Zo sveta

Našli topiacich sa migrantov alebo ich účelovo hľadali? Loď mimovládky označili za mafiu pašerákov

Posádke lode španielskej MVO Proactiv Open Arms, ktorá vďaka nariadeniu talianskej prokuratúry v noci na dnes vylodila zhruba 80 afrických migrantov na talianskom ostrove Lampedusa, hrozí v Španielsku pokuta až 900.000 eur a žaloba za „napomáhanie ilegálnej migrácie“. Včera o tom informoval denník El Mundo.

„Loď nemala povolenie zachraňovať migrantov,“ pripomenula dnes španielska vicepremiérka Carmen Calvová skoršie rozhodnutie španielskych úradov. Tie v apríli lodi totiž povolili vyplávať na more len kvôli preprave materiálu na ostrovy v Egejskom mori.

Posádka sa obhajuje pravidlom moreplavby, ktoré ukladá povinnosť zachrániť topiacich. Spor sa ale môže viesť o to, či ich v mori „našli,“ či „hľadali,“ uviedla španielska tlač.

Podnet na trestné stíhanie kvôli zneužívaniu námorných zákonov a napomáhaniu ilegálnej migrácii hodlá na posádku lode Open Arms podať španielska krajne pravicová strana Vox, oznámil dnes na Twitteri jej šéf Santiago Abascal.

„Maskujú svoje činy ako, záchranu ‚, a pritom sú komplicmi medzinárodnej mafie pašerákov ľudí,“ uviedol Abascal.

Z napomáhania nelegálnej migrácii viní MVO tiež taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý preto od vlaňajška uzatvára ich lodiam s migrantmi talianske prístavi. Práve kvôli lodi Open Arms, z ktorej sa po takmer troch týždňoch v noci na dnes vylodili migranti na ostrove Lampedusa, hrozí Salvinimu trestné stíhanie.

Salvini k možnosti stíhania uviedol iba to, že je pripravený „niesť osobnú zodpovednosť“ za politiku uzavretých prístavov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *