Našli topiacich sa migrantov alebo ich účelovo hľadali? Loď mimovládky označili za mafiu pašerákov - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Našli topiacich sa migrantov alebo ich účelovo hľadali? Loď mimovládky označili za mafiu pašerákov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Posádke lode španielskej MVO Proactiv Open Arms, ktorá vďaka nariadeniu talianskej prokuratúry v noci na dnes vylodila zhruba 80 afrických migrantov na talianskom ostrove Lampedusa, hrozí v Španielsku pokuta až 900.000 eur a žaloba za “napomáhanie ilegálnej migrácie”. Včera o tom informoval denník El Mundo.

“Loď nemala povolenie zachraňovať migrantov,” pripomenula dnes španielska vicepremiérka Carmen Calvová skoršie rozhodnutie španielskych úradov. Tie v apríli lodi totiž povolili vyplávať na more len kvôli preprave materiálu na ostrovy v Egejskom mori.

Posádka sa obhajuje pravidlom moreplavby, ktoré ukladá povinnosť zachrániť topiacich. Spor sa ale môže viesť o to, či ich v mori “našli,” či “hľadali,” uviedla španielska tlač.

Podnet na trestné stíhanie kvôli zneužívaniu námorných zákonov a napomáhaniu ilegálnej migrácii hodlá na posádku lode Open Arms podať španielska krajne pravicová strana Vox, oznámil dnes na Twitteri jej šéf Santiago Abascal.

“Maskujú svoje činy ako, záchranu ‘, a pritom sú komplicmi medzinárodnej mafie pašerákov ľudí,” uviedol Abascal.

Z napomáhania nelegálnej migrácii viní MVO tiež taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý preto od vlaňajška uzatvára ich lodiam s migrantmi talianske prístavi. Práve kvôli lodi Open Arms, z ktorej sa po takmer troch týždňoch v noci na dnes vylodili migranti na ostrove Lampedusa, hrozí Salvinimu trestné stíhanie.

Salvini k možnosti stíhania uviedol iba to, že je pripravený “niesť osobnú zodpovednosť” za politiku uzavretých prístavov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *