Zo sveta

NASA premenuje niektoré vesmírne objekty, aby neurážali menšiny

Americká vesmírna agentúra NASA (National Aeronautics and Space Administration) sa rozhodla zmeniť mená niekoľkých vesmírnych telies, pretože ich súčasné mená sú vraj urážlivé pre menšiny.

Podľa Stephena T. Shih, pridruženého administrátora pre diverzitu v NASA (Associate Administrator for Diversity and Equal Opportunity)“ NASA ako vedecká komunita pracuje na identifikácii a riešení systémovej diskriminácie a nerovnosti vo všetkých aspektoch. Je zrejmé, že niektoré mená (prezývky) vesmírnych telies nie sú len necitlivé, ale priamo zraňujúce“.

Ako príklad uviedla NASA „Eskimo Nebula“, ktoré v roku 1878 objavil známy astronóm a objaviteľ infračerveného žiarenia potomok českých rodákov William Hershel (jeho otec sa volal Jelínek a bol českého, nie židovského pôvodu, ako sa občas mylne uvádza.). Toto hviezdne teleso sa bude teraz označovať ako NGS 2392. Ďalším príkladom sú Siamese Twins Galaxy, tie teraz ponesú mená NGC 4567 a NGC 4568.

Shin ďalej doplnil, že „prezývky planét majú historické a kultúrne konotácie, ktoré sú nežiaduce a NASA je pevne rozhodnutá to vyriešiť. Veda závisí na diverzifikovanom podiele a výhodách pre všetkých a preto musíme urobiť vedu inkluzívnu“.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *