Narodil sa ako žena, potom bol muž a teraz je bezpohlavný mimozemšťan: "Aj zviera môže byť človekom, ak chce" - MAGAZÍN 1
Slovensko

Narodil sa ako žena, potom bol muž a teraz je bezpohlavný mimozemšťan: “Aj zviera môže byť človekom, ak chce”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Jareth Nebula je ukážkovým prípadom, ako to môže dopadnúť, ak sa ľuďom dá voľnosť v hľadaní svojho vlastného pohlavia. Dnes sa nám môže zdať, že pohlavie sa nehľadá, ale proste je.

Ale v dnešnej dobe, keď lekárska veda umožňuje hocijaká kúzla, sa to začalo všetko komplikovať. A Jareth Nebula je toho dôkazom.

Jareth Nebula sa nechal preoperovať zo ženy na muža, keď mal 29 rokov. Už vtedy médiá pátrali po jeho skutočnom mene, ale Nebula ho odmietol zverejniť.

Jareth, ktorý pracuje ako recepčný v holičstve, cítil určitý rozpor medzi tým, ako sa cíti a aké má pohlavie. To sa malo po operácií zmeniť, ale ako sa ukázalo, nebolo to pre neho úplne to pravé. Teraz Nebula vyhlásil, že cíti, že vlastne nemá žiadne pohlavie a že od teraz je bezpohlavný, a dokonca je mimozemšťan.

Je ťažké sa v tom všetkom teraz vyznať, ale pokúsme sa o to. Jareth Nebula sám seba označuje ako agenderového alebo bezgenderového, čo je niečo iné než ľudia s premenlivým rodom alebo ľudia s doteraz nezaradeným. Proste agenderoví ľudia pohlavia vôbec nemajú, teda ho nemôžu mať ani nezaradené alebo akékoľvek iné.

Nebula si nechal odoperovať bradavky a svoju tvár vyzdobil množstvom piercingov, čo je zrejme súčasť jeho novej agenderovej existencie rovnako ako nebývalá vrstva podivného make-upu. Snahou je podľa jeho vlastných slov vyzerať čo najmenej ako človek.

“Nemyslím ani sa necítim ako človek. Neviem to vysvetliť ostatným, som proste odinakiaľ. Necítim sa pohodlne v žiadnom pohlaví ani nie som niečím medzi nimi. Som uväznený v ľudskej podobe a takto som vnímaný ostatnými. Pre mňa som ale mimozemšťan bez pohlavia, “vysvetlil celú vec Nebula. V minulosti, kým spoločnosť nebola ovládaná neoliberálmi, by sme takéhoto človeka označili ako duševne chorého. Dnes ich médiá a osobnosti oslavujú a bojujú za ich práva. Vidieť to na rôznych dúhových pochodoch.

K pocitu všeobecného odcudzenia určite tiež prispieva fakt, že od 26 rokov trpí Nebula Ehlers-Danlosovým syndrómom, ktorý má za následok až neprirodzene ohybné kosti a kĺby. Vďaka tomu si vyslúžil prezývku Pán Pružný.

Hoci v USA je prijímanie ľudí s najrôznejšími odlišnosťami na pomerne dobrej úrovni, Nebula sa sťažuje na útoky prichádzajúce na internete, ale aj v reálnom svete. “Správajú sa ku mne ako ku netvorovi len preto, že som mimozemšťan. Ale je celkom v poriadku, že sa tak nazývam. Kto sú oni, aby mi hovorili kým som alebo kým môžem naozaj byť? Ak sa chce niekto cítiť ako čokoľvek, napríklad aj zviera, tak ho nechajme, “uzatvára svoje úvahy Nebula. S podobnými úvahami sme sa stretli aj na košickom PRIDE.

Pravdou je, že akokoľvek je celý príbeh Jareda Nebula bizarný, je potreba povedať, že on sám nie je nikomu nebezpečný, nie je agresívny a je len jeho vec, ak chce chodiť pomaľovaný a nalíčený. Ako sám hovorí, je to jeho vec, aj keď úradníci na matrike asi budú mať problém zaradiť ho do správnej kolónky.