Zo sveta

Najzaočkovanejší štát na svete zároveň vedie aj v počte nakazených koronavírusom. Ktorý to je?

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Agentúra Bloomberg uviedla krajiny, kde je najväčšie percento očkovaných proti covidu-19 z celkového počtu obyvateľov. V prvej päťke nie je žiadny európsky štát.

Podľa prieskumu agentúry sú na prvom mieste Spojené arabské emiráty (SAE), ktoré predstihli Seychelské ostrovy. V SAE bolo zaočkovaných 15,5 milióna ľudí, čo stačí na ochranu 72,3% obyvateľov pred covidom-19.

Na Seychelských ostrovoch bolo použitých 138 tisíc dávok vakcín, čo činí 71,7% obyvateľov. Na treťom mieste je Bahrajn, kde bolo zaočkované 69,7% obyvateľov s použitím 2,07 milióna dávok vakcíny. Do prvej päťky sa dostala aj Malta (683 tisíc dávok, 69,1% naočkovaných) a Kajmanie ostrovy (89,6 tisíc dávok, 68,9% vakcinovaných).

Česko sa dostalo do prvej päťdesiatky, plne zaočkované bolo 32,7% občanov. Na Slovensku je ich menej, 29,6%. Agentúra vo výpočtoch priznávala prípravky, ktoré potrebujú jednu alebo dve dávky.

Bloomberg zdôraznila, že nehľadiac na to, že SAE vedie vo vakcinácii obyvateľstva, je tam zaznamenaný najväčší počet chorých na covid-19. Od marca sú v tejto krajine denne potvrdené asi dvetisíc prípadov nákazy. USA vyzvali občanov, aby necestovali do SAE kvôli „veľmi vysokej úrovni“ koronavírusu. Saudská Arábia dočasne zakázala cestovanie do tejto krajiny a Veľká Británia zaradila SAE do červeného zoznamu už na začiatku tohto roka.
V Rusku bolo podľa údajov agentúry Bloomberg použilo 38 miliónov dávok vakcíny, zaočkované bolo 12,9% občanov.