Najvyšší správny súd ČR úplne odmietol pandemické vládne opatrenia: Minister zdravotníctva nie je rímsky diktátor - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Najvyšší správny súd ČR úplne odmietol pandemické vládne opatrenia: Minister zdravotníctva nie je rímsky diktátor

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

„Nie je možné pripustiť, aby sa v demokratickom právnom štáte stal minister zdravotníctva (hoci s dobrými úmyslami) dokonca bez vyhlásenia núdzového stavu osobou obdobnou rímskemu diktátorovi s rozsiahlou možnosťou regulovať ľudské správanie,“ píše sa v poslednom rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu ČR. „Tieto slová podpisujeme.“ píše portál czechfreepress.cz s odvolaním sa na idnes.cz.

„Čo sa stalo v posledných dňoch? Ministerstvo zdravotníctva ČR diskriminovalo ľudí s potvrdenými protilátkami, rozhodol súd. Najvyšší správny súd zrušil testovanie v malých firmách a u živnostníkov. Podľa neho obmedzenie prevádzky hotelov a reštaurácií na prelome apríla a mája tohto roku bolo v rozpore so zákonom.“ Koštatuje web czechfreepress.cz.

„Česká vláda opäť plánuje zakázať cestovanie do Tuniska a ďalších krajín. To znamená ostentatívne narušenie ústavnosti ČR, pretože súdy už jasne konštatovali, že vláda nemá žiadne právo zakázať svojim občanom vycestovať. A vláda to musí vedieť.“ Tvrdia síce v českej republike, ale ide tak o právny precedens, ktorý by mal byť platný aj u nás.

„Napriek tomu sa opäť vláda (ČR – pozn. red. HD) správa ako rímsky diktátor v nádeji, že im to na chvíľku zase prejde a že im nič nehrozí. Po najbližších voľbách potrebujeme vládu, ktorá bude postupovať úplne inak. V prvom rade v súlade s princípmi právneho štátu, s rešpektom k ústave, zákonom aj rozhodnutím súdov. Len takáto vláda bude v záujme občanov.“ Dodáva inšpiratívne aj pre slovenského čitateľa portál czechfreepress.cz.