Najohrozenejší sú paradoxne tí po dvoch vakcínach, povedal izraelský premiér. Štvrtá dávka je tu čoskoro - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Najohrozenejší sú paradoxne tí po dvoch vakcínach, povedal izraelský premiér. Štvrtá dávka je tu čoskoro

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Izraelský premiér Naftali Bennett v rámci želania všetkého najlepšieho k židovskému novému roku vyzdvihol, že krajina v rámci boja proti epidémii už podala tretiu dávku vakcíny viac ako dvom miliónom ľudí. V Izraeli nastala situácia, ktorá sa bude opakovať aj inde, možno aj na Slovensku. A síce, že považovaný za plne očkovaného je človek až po troch, nie dvoch dávkach.

“Veľmi dôležitá vec, ktorú si musí verejnosť uvedomiť a ktorú podľa môjho názoru väčšina ľudí ešte nechápe: Paradoxne sú teraz najzraniteľnejšou skupinou ľudia, ktorí boli zaočkovaní dvoma dávkami, a treťou nie,” varoval premiér Bennett svojich spoluobčanov už pred dvoma týždňami.

“Je to preto, že žijú s pocitom, že sú chránení, pretože dostali dve dávky. Nechápu, že druhá dávka časom eroduje proti variante delta a že ich treba rýchlo naočkovať treťou dávkou, “pokračoval.

“Tí, ktorí neboli zaočkovaní vôbec, si to uvedomujú už 18 mesiacov a zrejme sedia zatvorení doma. Ale slabým miestom sú v tejto chvíli prvýkrát ľudia stredného veku. Tam pozorujeme nárast nakazených, “povedal tiež premiér židovského štátu.

Izrael, kde sa zdvihla ďalšia vlna epidémie koronavírusu, začal 1. augusta ponúkať preočkovanie už naočkovaným občanom nad 60 rokov, o dva týždne neskôr potom znížil túto hranicu na ľudí nad 50 rokov. Koncom augusta už tretiu dávku môžu dostávať aj deti od 12 rokov a vyššie.

Tiež firma Pfizer priznáva, že účinnosť jej vakcín sa s časom znižuje. Tretia dávka podľa nej zvyšuje protilátky proti pôvodnému vírusu SARS-CoV-2 i proti variantom vrátane delty. Český veľvyslanec v Tel Avive Martin Stropnický v rozhovore pre MF DNES povedal, že množstvo protilátok u preočkovaných ľudí je vyššia asi o pätnásť percent.

Ani to však podľa všetkého neznamená koniec. “Izrael by sa mal začať pripravovať na prípadné zavedenie štvrtej dávky vakcíny proti koronavírusu,” uviedol v sobotu izraelský národný koordinátor proti epidémii, bez toho, aby upresnil, kedy k tomu pravdepodobne dôjde.

“Vzhľadom k tomu, že vírus je tu a zostane tu, musíme sa pripraviť aj na štvrtú dávku,” povedal miestnemu rozhlasu Salman Zarka. Hovoril v tomto zmysle o “pravidelných vlnách”, ktoré sa stanú neodmysliteľnou súčasťou života Izraelčanov.