Najnebezpečnejší kus hmoty na svete v Černobyle. Toto monštrum volajú Slonia noha - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Najnebezpečnejší kus hmoty na svete v Černobyle. Toto monštrum volajú Slonia noha

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Slonia noha v Černobyle je pravdepodobne najnebezpečnejšia rádioaktívna hmota, aká na svete existuje.

Je to monštrum, ktoré sa zrodilo v hĺbke ruín reaktora. Po výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle, kedy došlo k prehriatiu a následnej explózii reaktora, sa urán, grafit, piesok a cement “zliali” dokopy a vytvorili niečo, čomu hovoríme Slonia noha. Názov si táto zmes vyslúžila pre svoj zvrásnený povrch, informuje portál IFLScience.

Celá táto nesmierne rádioaktívna hmota bola nájdená šesť mesiacov po výbuchu v ruinách reaktora. Meria viac ako dva metre a váži stovky ton.

Sloniu nohu tvorí roztavené jadrové palivo, množstvo betónu, piesku a ďalší materiál použitý pri stavbe krytu reaktora. V roku 1986 dosahovala Slonia noha úroveň radiácie až 10 tisíc röntgenov za hodinu.

To podľa portálu Nautilus znamená, že ktokoľvek sa k hmote priblížil, bol do minúty mŕtvy. Aj keď po 33 rokoch je jej rádioaktivita trochu nižšia, stále predstavuje veľké nebezpečenstvo pre zdravie. Stačí stáť v jej blízkosti 300 sekúnd a človek dostane smrteľnú dávku radiácie.

Takáto smrteľná zmes sa nikde inde nevyskytuje. Objavená bola tak, že vedci do priestoru spustili diaľkovo ovládanú kameru, ktorá odfotila prvú snímku.

Vďaka tomu, že radiácia Slonej nohy poklesla, sa k nej v roku 1996 dostal Artur Korneyev, kazašský jadrový inžinier, aby zmeral jej radiáciu a preskúmal ju.

Ak vás zarazila nekvalita fotografie, je to preto, že aj na samotný film pôsobila vysoká radiácia.

Možno sa čudujete, že sa Korneyev vôbec vzal na túto “výpravu” k Slonej nohe. Pravdou ale je, že sa pri nej zdržal len krátko a radiácia mu našťastie nestihla ublížiť.

Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *