Nádherný dokument o Štefánikovi, ktorý by malo zdieľať celé Slovensko! - MAGAZÍN 1
Zaujímavosti

Nádherný dokument o Štefánikovi, ktorý by malo zdieľať celé Slovensko!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Milan Rastislav Štefánik je osobnosť, na ktorú musí byť hrdý každý jeden Slovák a jeho pamiatku by sme mali oslavovať každým dňom a nikdy na neho nezabudnúť.

Matica Slovenská pripravila krátky dokument o jeho živote:

Krátky historický dokument Matice slovenskej o M. R. Štefánikovi mal premiéru na celonárodnej slávnostnej spomienke pri príležitostí storočnice jeho smrti. Dokument mapuje pôsobenie Štefánika na politickej scéne, teda predovšetkým jeho neodmysliteľný prínos pre vznik prvej Československej republiky. Bez Štefánika by sa Masaryk a Beneš len ťažko dostali do vysokých politických kruhov, kde sa v čase prvej svetovej vojny rozhodovalo o budúcej mape Európy. Síce sa jeho štátnické ambície po vzniku republiky nenaplnili, čo prekazila aj jeho tragická smrť, pre Slovákov sa stal symbolom bojovnosti a vytrvalosti. Štefánik výraznou mierou formoval dejiny Slovákov v 20. storočí, no jeho národný odkaz nadobudol na sile až po jeho smrti. Ukázalo sa to najmä na spomienkovom zhromaždení v Brezovej pod Bradlom počas uvoľnenia v roku 1968, keď na mohyle viali slovenské vlajky s dvojkrížom a spievala sa Kuzmányho hymnická pieseň Kto za pravdu horí, ktorá je aj matičnou hymnou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *