Zo sveta

Na životoch belochov nezáleží, napísala akademička z Cambridge. Škola ju obhajuje

Pedagogička tmavej pleti z prestížnej britskej univerzity v Cambridgi čelí ostrej kritike a vyhrážkam smrťou potom, čo napísala na Twitter, že na životoch bielych nezáleží s dodatkom, že nejde o belošstvo. Twitter výrok akademičky Priyamvady Gopalovej zmazal, tá ho však napísala znova. Dodala, že si za ním stojí. University of Cambridge sa za ženu postavila.

„Na bielych životoch nezáleží. Ako na bielych. Opustite belošstvo, „uviedla 51 ročná Gopalová.

Išlo o reakciu na udalosť, kedy pri stretnutí anglickej Premiér League medzi domácim Manchestrom City a Burnley preletelo nad štadiónom lietadlo s nápisom White Lives Matter (Na bielych životoch záleží), k čomu došlo nedlho potom, čo aktéri na trávniku vyjadrovali podporu hnutia Black Lives Matter (na čiernych životoch záleží), ktoré upozorňuje na nerovný prístup inštitúcií k ľuďom tmavej farby pleti. K zorganizovanie preletu sa prihlásil jeden z futbalových fanúšikov.

Twitter príspevok Gopalovej zmazal s tým, že v rozpore so zásadami sociálnej siete, a zmazal aj ten následný, v ktorom to isté ešte raz zopakovala. „Opakujem. Na bielych životoch nezáleží. Ako na bielych, „uviedla.

To však nezastavilo rozhorčené reakcie, z ktorých niektoré boli veľmi ostré, vulgárne a obnášali aj vyhrážky násilím či smrťou. Niektorých kritikov sa pritom viac než provokatívne spojenie „na bielych životoch nezáleží“ dotkla pasáž o „odmietnutí belošstva“.

Vznikla tiež petícia žiadajúca okamžité odvolanie pedagogičky. Vedenie univerzity sa za ňu ale postavilo.

„Univerzita obhajuje právo svojich akademikov vyjadrovať v súlade s právom svoje názory, ktoré môžu iní ľudia pokladať za kontroverzné,“ cituje britský denník Daily Mail z vyhlásenia univerzity v Cambridgi.

Gopalová vysvetľovala, že svojím výrokom upozorňovala na to, že byť biely nie je samo o sebe kritérium, aby na živote človeka záležalo.

„Nemôžete oponovať“ Black Lives Matter „s tým, že“ na bielych životoch záleží „, pretože to nie je porovnateľné, belošstvo je už uznávané, černošstvo nie,“ citoval profesorku denník The Guardian.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *