Na testovaní štát minul 700 miliónov, za čo sme mohli mať nové nemocnice, ale sme najhorší na svete, tvrdí Cigániková

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Premiér Igor Matovič si obľúbil testovanie občanov a tí, ktorí to odmietnu, nemôžu ísť do práce či na prechádzku do prírody. Pravidlá sa ale neustále menia a tak v tom ľudia už majú bordel. Aj keď testujeme skoro všetkých, sme najhorší na svete. Niektorí odborníci tvrdia, že testovanie vôbec nepomáha a skôr naopak.

To, že nepomáha je ale jedna vec. Vecou druhou je, že nás to stojí obrovské stovky milióny eur. Minister zdravotníctva Richard Sulík povedal, že sme nakúpili testy za 280-miliónov eur, za čo sme mohli postaviť asi štyri nemocnice.

Janka Cigániková na svojom živom vysielaní dokonca povedala, že si dala vypočítať, koľko nás toto celé testovanie stojí a započítala tam aj prácu, ktorá sa platí za každý vykonaný antigénový test. Podľa nej sme na to minuli skoro miliardu eur. Cigániková dodáva, že za tie peniaze sa mohla urobiť kampaň na očkovanie alebo sa mohli postaviť nové nemocnice.

CIgániková neskôr pridala opravný status, v ktorom tvrdí, že si celú sumu ešte raz prešli a malo by to byť okolo 700 miliónov eur.

„Včera v streame som povedala, že sme na antigény minuli miliardu a že sme to vypočítali so smatanovcami. Po skončení som si s nimi znovu prešla čísla a UPRESŇUJEM: S Maťom Smatanom a Miškom Štofkom sme rátali len náklady na celoplošné testovania a tie sú dokopy cca 115 miliónov EUR (testy + logistika + personál). Poviem pravdu, že som chápala toto číslo ako náklady na jednu sériu testovania. Teraz po komunikácii som si ujasnila, že sú to náklady na všetky celoplošné testovania. Viem, že chalani sú absolútne vecní a exaktní, tak to dopĺňam, aby im nebol prisúdený celý výrok. Už sa mi totiž v tých všetkých číslach pletie, kto čo počíta.

Ďalší prepočet robil Marián Viskupič: Hrubý odhad ceny 5€/1 test. Naskladnených 45mil kusov = 225mil €.Náklady súvisiace s logistikou a samotným testovaním 4 €/test = 180mil €.Spolu 405mil. To sa bavíme o aktuálnych nákupoch. Ak započítame aj uznesenie vlády z 18.2. na ďalších 25mil kusov (tie sa cez EU kúpili lacnejšie) = ďalších 185mil €. Spolu 590mil €. Len za testovanie (rátané aj s vykonaním). Berte to prosím ako hrubý odhad. Ak to všetko zrátame, aj keď je cena celoplošného nižšia, ako som si myslela, už teraz sme na 705 miliónoch. Ešte jedna takáto akcia a zachvíľku sa dopracujeme k miliarde. Len za testovanie antigenovými testami, ktoré sú nepresné, zvyšujú mobilitu, dávajú falošný pocit istoty a odrádzajú od testovania kvalitnejšími PCR. A výsledkom aj tejto investície je najviac ľudí v nemocniciach a úmrtí na COVID za posledných 7 dní na svete.“ píše Cigániková.