Na Slovensku zomierajú ročne zbytočne tisícky ľudí, kvôli znečistenému ovzdušiu. V celej EÚ vedieme - MAGAZÍN 1
Slovensko

Na Slovensku zomierajú ročne zbytočne tisícky ľudí, kvôli znečistenému ovzdušiu. V celej EÚ vedieme

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V slovenských mestách kvôli znečistenému vzduchu umierajú tisíce ľudí, tvrdia to experti z Centra pre trvalo-udržateľné alternatívy, ktorí analyzovali údaje Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) o množstve prachových častíc a oxidov dusíka v ovzduší.

Najviac zbytočných úmrtí pre znečistený vzduch je v hlavnom meste, kde ročne umrie 1580 ľudí, v Košiciach 990. Nasledujú Prešov (410), Banská Bystrica (340), Žilina (310), Trnava (240) a Trenčín (190).

Šéf CEPTA Daniel Lešinský to považuje za zarážajúce. „Vnímame ako nevyhnutné bez zbytočného odkladu vyčleniť na ochranu ovzdušia adekvátne financie, vyriešiť kompetencie pre samosprávy a podmieniť čerpanie verejných financií vrátane EÚ fondov zeleným verejným obstarávaním,“ povedal. Organizácia tiež odporúča zaviesť účinné opatrenia regulácie dopravy a emisií z lokálnych kúrenísk, podporiť bezimisnú dopravu, ukončiť výnimky a zaviesť v priemysle a energetike najlepšie dostupné technológie.

CEPTA tiež pripomína, že Slovensko patrí spolu s Poľskom, Českom a Maďarskom ku krajinám s najviac znečisteným ovzduším v EÚ. „Dlhodobo prekračujeme predovšetkým limity znečistenia prachovými časticami. Podľa OECD nás v roku 2015 stálo znečistenie ovzdušia z dôvodu predčasných úmrtí 9,279 miliardy eur, čo predstavovalo takmer 6,5 percenta HDP krajiny,“ uvádza.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *