Na Slovensku môžete mať v občianskom rod X. Nie ste ani muž, ani žena, ste niečo iné - MAGAZÍN 1
Slovensko

Na Slovensku môžete mať v občianskom rod X. Nie ste ani muž, ani žena, ste niečo iné

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Celý život sme zvyknutí na to, že v občianskom preukaze máme dve pohlavia. Každý ich pozná. Sú to M (mužské) a F (ženské). Po novom však kvôli Európskej Únii poznáme aj ďalšie pohlavie, ktoré však nie je pohlavie, ale rod a to sa nazýva X.

V roku 2019 schválila EÚ nariadenia Európskeho parlamentu o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie. To preto, aby si všetky občianske preukazy boli v celej EÚ rovne.

Štáty sa podľa tohto nariadenia mohli rozhodnúť, či budú v preukazoch totožnosti uvádzať aj rod osoby. Nie pohlavie, ako sme normálne zvyknutí, ale rod a to mužský rod (M), ženský rod (F) a nový rod X. Ani my sami poriadne nevieme, čo to znamená.

Aj Slovenská republika sa rozhodla používať nový rod X. A tak si do občianskeho preukazu môžete zadať, že nie ste muž, žena ale ste X.

Čo je to rod X?

Ak si napíšte do googlu, čo je to rod X, zistíte, že nejde ani o muža, ani o ženu, ale môže to byť intersexuál, ženomuž, transsexuál či rôzna kopa iných rodov.

Aktualizované o vyjadrenie ministerstva vnútra:

V slovenskom právnom a spoločenskom poriadku špecifikujeme dva druhy pohlavia (mužské a ženské), a to na základe identifikovateľného súboru znakov. Zapísať do dokladu pohlavie X na základe svojvoľného rozhodnutia dospelého občana evidovaného ako muž alebo žena nie je možné. Na Slovensku zatiaľ nie je prijatá legislatíva na určenie iného pohlavia ako mužského alebo ženského.

Skutočnosť, že niekedy sa ihneď po pôrode nedá určiť pohlavie dieťaťa, je faktom, na ktorý pamätajú aj štátne inštitúcie. Preto matriky nezapisujú do informačného systému takéto dieťa okamžite, ale vyčkajú na lekársky posudok. Trvá to pár dní, matrika však do rodného listu a následne do informačného systému zapíše mužské alebo ženské pohlavie dieťaťa na základe lekárskeho posudku. ZÁVERZ muža alebo ženy sa teda pohlavie X v slovenskom občianskom preukaze nestane.

One Reply to “Na Slovensku môžete mať v občianskom rod X. Nie ste ani muž, ani žena, ste niečo iné”

  1. Ani hermafrodit ani gonochorista ani Volvox globator ,vôbec žije to na zemeguli? Fylogenéza je historická ontogenéza a ontogenéza je sfušovaná fylogenéza.🤔

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *