Na nezákonnom zhromaždení v centre Moskvy došlo k prvému zatýkaniu

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

V centre Moskvy sa zhromaždilo asi 4000 ľudí na nelegálnej demonštrácii na podporu opozičného aktivistu Alexeja Navalného. Informovala o tom tlačová služba mestskej polície, píše Sputnik.

Ruské ministerstvo vnútra a Úrad generálneho prokurátora opakovane varovali pred zodpovednosťou organizátorov aj radových účastníkov nepovolených akcií plánovaných na 23. januára v Moskve a ďalších mestách. Tieto akcie sú považované za provokácie, ohrozenia verejného poriadku a budú „okamžite potlačované“.

Úrad generálneho prokurátora zároveň požiadal o zablokovanie výziev, šírených na internete, ktoré sa týkali účasti na takýchto akciách. Podľa hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova k akcii vyzývajú „určití provokatéri“, ktorých konanie je „nám dobre zrozumiteľné“.
Zvláštna pozornosť bola venovaná študentom. Rodičia boli napríklad požiadaní, aby ich ochránili pred účasťou na akciách, zatiaľ čo na adresu študentov vysokých škôl Kremeľ poznamenal, že účasť na týchto akciách „môže mať najrôznejšie hodnotenie zo strany vedenia vzdelávacích inštitúcií“.

Splnomocnenkyňa pre práva detí v Moskve Olga Jaroslavlianska sa v rozhovore pre Sputnik postavila kategoricky proti „zapojeniu detí do politických hier“. Dodala, že až budú staršie, budú môcť „pochopiť podstatu a skryté príčiny existencie tých či oných hnutí“.
Úrady ruských miest, ktoré predtým odmietli organizovanie masových akcií, to vysvetlili ťažkou ​​epidemiologickou situáciou spôsobenou šírením koronavírusu.