Slovensko

Na letecký prevoz pacientov máme, ale na zvýšenie platov zdravotníkov už nie, sťažuje sa lekár

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Slovensko muselo letecky previezť dvoch pacientov s Covidom do nemocnice v nemeckom Dortmunde. Ďalšieho pacienta sme previezlo do Poľska. Ide o medzinárodnú pomoc v rámci európskej solidarity. 

Na sociálnej sieti sa k všetkému vyjadril aj lekár Peter Visolajský. Ten takúto iniciatívu víta, ak to má zachrániť ľudské životy, no poukazuje na problém, že ministerstvo zdravotníctva musí prosiť zahraničných lekárov o pomoc, hoci tým vlastným nedokáže zabezpečiť adekvátne podmienky.

Lekár Peter Visolajský poukazuje na fakt, že Slovensko má dlhodobo nedostatok lekárov a sestier, čo je podľa neho vizitka predchádzajúcich vlád. Dodáva, že ani súčasné ministerstvo neurobilo pre zdravotníkov nič na zlepšenie ich podmienok, informuje portál tvnoviny.sk

„Zažil som mesiace trápnych debát, aby naše ministerstvo dalo slovenským lekárom, sestrám a zdravotníkom, ak sa nakazia na COVID-19 pri výkone svojho povolania PN, akú majú na Slovensku policajti, vojaci, ale aj samotní zamestnanci ministerstva. A odpoveď z ministerstva bola, že nemôžeme im to dať, aby to nezneužívali,“ vysvetľuje.

Visolajský tvrdí, že za deň PN-ky dostanú 36€ a infikovaná sanitárka dostane za 10 dní PN-ky 165€. Zároveň poukazuje na to, že prevoz pacienta vo vládnym špeciálom stojí minimálne 4200 eur.

„Náklady sa u nás znižujú stoj čo stoj, pandémia – nepandémia. Pracujem v nemocnici, ktorá bola nedávno najviac zaťaženou nemocnicou v krajine, jedna z najviac zaťažených v celom bývalom Československu. Na tlačovkách o zúfalej situácii sme vtedy počúvali od vedenia nemocnice aj od premiéra, ako nitrianski zdravotníci pracujú za hranicami svojich síl, opakovali slová ako „hrdinovia týchto dní“. Dnes ako zaťaženosť nemocnice COVIDom opadla, vedenie nemocnice už hľadá možnosti ako „optimalizovať personálne výdaje“, navrhuje teda lekárom, že im časť nadčasov nebude preplácať, ale im za ne poskytne náhradné voľno. Mesačne tak chce na jednom atestovanom lekárovi „ušetriť“ okolo 200 eur. Viacerí lekári už vedenie nemocnice upozornili, že po takejto zmene odídu z nemocnice preč. Vedenie nemocnice sa však napriek tomu svojho úmyslu stále nevzdalo.“ píše ďalej lekár.

„V rámci optimalizácie personálnych nákladov sú moje kolegyne sestry nespokojné, lebo ich vedenie núti za nadčasy brať si náhradné voľno. Áno, v čase keď hovoríme, že pre pacientov nemáme dosť sestier a tak pacientov po jednom vozíme vládnym špeciálom do Nemecka,“ píše Visolajský.