Zo sveta

Na gréckom ostrove, kde čakajú desaťtisíce migrantov sa objavil koronavírus!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Obavy zosilňujú, dve najväčšie krízy stíhajúce Európu sa začínajú prelínať. Na ostrove Lesbos, kde v úplne preplnenom tábore Moria žije 27 tisíc migrantov čakajúcich na príležitosť preniknúť cez hranice Grécka, sa objavil koronavírus. Napätie na mieste rastie, odborníci vyhlasujú, že neexistuje žiadna možnosť prípadnú epidémiu v tábore zastaviť a Gréci sa teraz o to viac boja migračnej vlny.

Teraz už nielen v Taliansku, ale po celom území Európy sa začína nezadržateľne šíriť koronavírus. Na hraniciach Turecka a Grécka zase vyvolávajú nepokoje desiatky tisíc migrantov, ktorí chcú do Európy. Kontinent tak stíhajú dve krízy naraz.

A teraz sa začína napĺňať hrozba, o ktorej sa doteraz nikto ani neodvážil špekulovať. Na ostrove Lesbos, ktorý z veľkej časti obývajú utečenci z Blízkeho východu, sa začal koronavírus šíriť tiež, informuje portál extra.cz

Nakazila sa tamojšia žena, podľa všetkého Grékyňa, ktorej dve deti navštevujú školu v meste Plomari. Tá už bola preventívne uzatvorená. Čo ale len tak uzavrieť nepôjde, je pár kilometrov vzdialený, neslávne preslávený utečenecký tábor Moria.

V ňom žije v úplne nevyhovujúcich podmienkach 27 tisíc ľudí. Strechu nad hlavou z nich majú len tri tisíce, zvyšok žije v stanoch či pod stromom. Ak by koronavírus udrel tam, vzhľadom k neprítomnosti základnej hygieny a šíriacim sa ďalším chorobám, vrátane tých respiračných, by išlo o katastrofu, ktorú prakticky nie je ako zvrátiť.

Migranti žijú v tábore Moria na ostrove Lesbos v desivých podmienkach. Medzi nimi a miestnymi eskaluje napätie.

Nepochybne by v samotnej Morii zomreli možno aj tisíce ľudí. Druhou vecou je, že veľa migrantov by pred epidémiou unikali a mali o to väčšiu motiváciu násilne prekročiť hranice Grécka.

Ak by k tomu došlo, nemožno si ani predstaviť, aké následky by ďalšia vlna utečencov a tentoraz zároveň nositeľov nebezpečného vírusu, pre Európu mala.

Reálne navyše hrozí, že sa medzi migrantmi už koronavírus dávno rozšíril. Len minulý týždeň na Lesbos prišli ďalšie tri tisícky z nich, nepochybne aj zo silne zasiahnutého Iránu. Inkubačná doba vírusu je ale dva týždne, a aj keď sa v tábore Moria prejaví, bude jeho diagnostika zrejme trvať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *