Zo sveta

Na covid zomiera stále viac očkovaných ľudí. Vedci vysvetlili, prečo sa to deje

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V USA sa v októbri percentuálne zdvihol počet vakcinovaných ľudí, ktorí sa nakazili koronavírusom a zomreli. Naopak ľudí, ktorí podľahli covidu a neboli očkovaní, v niektorých oblastiach ubudlo. Tohto paradoxu využilo množstvo očkovacích skeptikov. Experti ale popísali, že ide o očakávaný jav, ktorý sa dá vysvetliť jednoducho – matematikou.

Dáta z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ukazujú, že od augusta ubúda v USA ľudí, ktorí zomreli na covid a neboli očkovaní. Naopak vakcinovaných obetí mierne pribudlo.

Niektorí odporcovia očkovania sa snažia túto štatistiku využiť a poukázať na neefektivitu vakcín. Tejto rétoriky sa chytila ​​napríklad republikánka Marjorie Taylor Greeneová. „40 percent ľudí, ktorí minulý týždeň zomreli na covid, bolo očkovaných. Zastavte povinné vakcíny a vynútené nosenie rúšok,“ napísala v kontroverznom príspevku na Twitteri.

Experti ale vysvetlili, že zmena v štatistikách sa dá vraj jednoducho vysvetliť. Keďže je v USA čoraz viac očkovaných, logicky ubúda ľudí bez vakcíny. Tým sa percentuálne zvyšuje podiel takzvaných prelomových infekcií, teda prípadov, keď sa koronavírusom nakazí aj očkovaný človek.

Podľa expertov to preto určite neznamená, že by boli vakcíny z ničoho nič k ničomu. Naďalej platí, že riziko hospitalizácie je u neočkovaných ľudí výrazne vyššie ako u ľudí, ktorí majú v tele dve dávky vakcíny. Medzi ľuďmi, ktorí sú očkovaní a napriek tomu na covid zomrú, sú potom z 85 percent ľudia starší ako 65 rokov. Informoval o tom web NBC Montana.

Odborníci upozorňujú, že veľmi záleží na tom, ako sa koronavírusové dáta zbierajú a ako sa interpretujú. K dezinterpretacii výsledkov môže dôjsť veľmi ľahko. „S tým, ako sa viac ľudí očkuje, je prirodzené, že máme aj viac prelomových infekcií. Žiadna vakcína nie je stopercentne efektívna,“ uviedol zdravotnícky rezort v Minnesote.

Svoju úlohu môže hrať aj utekajúca účinnosť vakcín, hoci sa vedci doposiaľ nemôžu zhodnúť, či sú očkovania po niekoľkých mesiacoch skutočné menej efektívne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *