adplus-dvertising

Na covid zaberá voľne predajný liek proti bolesti, odhalil výskum

Lacný a voľne dostupný liek aspirín by mal podľa amerického výskumného tímu znižovať riziko nutnosti hospitalizácie a úmrtia na chorobu COVID-19. Informovala o tom televízna stanica CNN. Podľa vedcov liek chráni pľúca a bráni vzniku krvných zrazenín, píše cnn.iprima.cz

Na výskume účinkov lieku pracoval tím z Univerzity Georgea Washingtona a odborný výstup bol publikovaný v periodiku Anesthesia & Analgesia. Podľa autorov štúdie by sa mal aspirín chorému podávať len v malých dávkach. „Je to skvelá správa pre tých, ktorí chcú znížiť výskyt najhorších následkov covidu,“ povedal k zisteniam hlavný autor štúdie Jonathan Chow.

Chow so svojim tímom na výskume pracoval od marca do júla minulého roka. Pod rukami mu prešlo cez 400 pacientov. Viac ako štvrtina z nich už aspirín brala, alebo im bol podaný do 24 hodín po hospitalizácii.

Výsledky skúmania sa zdajú byť priaznivé najmä kvôli ľahkej dostupnosti a nízkej cene lieku, ktorý možno v lekárňach zaobstarať od 5€. Oproti tomu napríklad cenu remdesiviru stanovila firma Gilead v júni minulého roka na viac ako 2100€ za päťdňovú kúru.

„Pozorovali sme viac ako 40% pokles v hospitalizáciách na jednotkách JIS, 44% pokles v napojeniach na ventilátory a hlavne o takmer 50% menej úmrtí,“ spresnil ďalej Chow priebeh experimentu. Aspirín je známy tým, že zabraňuje vzniku krvných zrazenín, preto sa ľuďom po srdcovom infarkte často odporúča, aby ho užívali denne. Krvné zrazeniny v niektorých prípadoch vznikajú aj následkom covidu.

Chow vysvetlil, že práve kvôli tomu začal so svojím tímom uvažovať o testovaní aspirínu. Lekári už na jar u pacientov s covidom pozorovali trombotické príhody. „Preto sme uvažovali o protidoštičkovej látke, akou je aspirín,“ povedal.

Výskumný tím teraz pracuje s americkým Národným zdravotným ústavom (NIH) a sleduje účinky aspirínu na väčšej skupine pacientov. Slabinou experimentu je totiž fakt, že nepracoval s náhodne vybranými pacientmi, z ktorých niektorí by namiesto aspirínu užívali placebo.

zdroj: cnn.iprima.cz