Muž, ktorý zastavil v Číne koronavírus, radí: Zákaz vychádzania, nákupy len po minútach, žiadna doprava. Potom máte šancu to do prázdnin zastaviť. Inak…

Uznávaný čínsky epidemiológ Čung Nan-šan dnes uviedol, že Coronavirus sa môže zastaviť do konca júna, ak všetky krajiny sveta prijmú rovnako trvdé opatrenia ako Čína v meste Wuhan.

Ak nie, a ak nebudú európske štáty spolupracovať, môže sa všetko pretiahnuť až do jesene, kedy začne ďalšia vlna chrípkovej epidémie.

Čung Nan-šan je poradca čínskej vlády pre oblasť zdravotníctva, ktorý jej radil ohľadom nákazy koronavírusu a v roku 2003 výrazne prispel k zastaveniu šírenia choroby SARS.

Číne sa podarilo koronavírus zastaviť za tri mesiace. Prvé prípady sa objavili v polovici decembra, pred pár dňami už išlo len o jednotlivé prípady. Celkom v Číne zomrelo na koronavírus 4 tisíc ľudí.

Nákup len 2 x týždenne

“Podmienkou pre zastavenie nákazy sú razantné opatrenia. Tento model sme uplatnili v 12 čínskych mestách vrátane Wuhan ako centra nákazy, “hovorí Čung Nan-šan.

“V týchto 12 mestách platil 22-hodinový zákaz vychádzania, 2 hodiny sú vyčlenené dvakrát týždenne na nákupy potravín v stanovených časových pásmach určovaných počítačom centrálneho registra obyvateľstva. Je to preto, aby v jeden okamih nešli nakupovať úplne všetci. “

“Vo stanovenú dobu – napr. Utorok, od 10.00 do 12.00 h a potom piatok od 14.30 h až 16.30 bude dovolené karanténu bytu opustiť. Avšak len za predpokladu, že má dotyčný rúšku a rukavice. “

Uzavretie pracovísk

Nákaza sa podľa čínskych epidemiológov prenáša hlavne z povrchov, ktorých sa dotýkajú ľudia, ktorí predtým zakašlali a dali si napríklad ruku pred ústa.

Takáto osoba rúk prenáša vírus na kľučky dverí, na madlá v autobusoch, na madlá nákupných vozíkov atď. A z rúk sa vírus a hlien z dlane dostáva na bankovky, kde vydrží až niekoľko hodín.

Čínsky model znamená aj uzavretie tovární, podnikov a všetkých obchodov, s výnimkou potravinových obchodov a lekární.

Zastavenie nákazy by sa dalo realizovať rovnako ako vo Wuhan, teda spolu trojtýždňovou plnou karanténou so zákazom vychádzania obyvateľstva, s výnimkou osôb objednaných do nemocnice na vyšetrenie a s výnimkou časových pásiem pre nákupy potravín.

Ďalšou podmienkou je zastavenie výroby a produkcie na 3 týždne. V prevádzke by zostalo len zásobovanie potravinami a rovnako ako v Číne pekárne, kde zamestnanci spia v práci a neopúšťajú pekáreň.

Vo spomínaných 12 čínskych mestách bola úplne zastavená všetka doprava a uzavreté všetky čerpacie stanice. Nejazdili autobusy, vlaky, ani osobné autá, ani taxíky, proste nič.

Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *